Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina A, 1. kolo, 19.01.2010, 20:10 h, Graz, Stadthalle
Suci: Gregorio Muro i Alfonso Rodriguez (oba Španjolska)
Hrvatska
Hrvatska
25:23(11:10) Norveška
Norveška

Nova Hrvatska krenula pobjedom

Bernard Jurišić, Marin Vuković • utorak, 19.01.2010.

Hrvatski rukometaši pobjednički su krenuli u Europsko prvenstvo u Austriji. Nakon žestoke bitke protiv Norveške pobjeda je otišla na stranu nove momčadi Lina Červara, koja je slavila 25:23...

UKUPNO23156/86

Zaorila se Lijepa naša iz grla više od 2.000 hrvatskih navijača na otvaranju Europskog prvenstva u Grazu. Nova hrvatska rukometna reprezentacija krenula je u svoje prvo veliko natjecanje tražeći svoje mjesto pod europskim rukometnim suncem.

Sedam i pol minuta čekali smo prvi hrvatski pogodak u Austriji, kad je Ivano Balić napokon "rasparao" norvešku mrežu. Prije toga i Čupić i Zrnić nisu iskoristili sedmerce, a svi naši šutevi završavali su van okvira.

Norvežani su držali minimalno vodstvo do 16. minute, kad Hrvatska dolazi do prednosti 5:4 i čuva je do odmora. U napadu je vukao Drago Vuković, na drugoj strani terena svoje je davao i Mirko Alilović, a njih dvojica uz poneki Ivanov "balićevski" potez bili su dovoljni za minimalnu prednost od 11:10 na poluvremenu.

U drugi dio ušli smo furiozno, pogocima Buntića i Štrleka otišli smo na najviših 13:10, ali zadržali smo tu prednost samo osam minuta. Kod 15:12 zaredala je serija od četiri pogotka Norvežana, koji ne samo da su se izvukli iz neugodnog minusa, nego i preuzeli vodstvo - 15:16 u 42. minuti.

Zaustavili su naši taj "slobodni pad", odličnom Vukoviću se u napadu priključio i Manuel Štrlek s lijevog krila i u zadnji period utakmice ušli smo s prednošću. U 54. minuti imali smo 24:22, a Balić pogađa gredu u napadu koji nam je opet mogao donijeti +3. Završne minute ponudile su pravu dramu.

Kod 24:23 sjajni Alilović brani zicer Norvežanima, ali na drugoj strani iz iste situacije s krila Štrlek pogađa vratnicu. Norvežani su dobili još jednu šansu za izjednačenje, no sjajno je reagirala naša obrana 40 sekundi prije kraja, a Vori zabija za konačnih 25:23 dvije sekunde prije kraja.

Nova hrvatska reprezentacija tako je pobjedom krenula u svoju novu veliku avanturu i s dva boda može mirnije planirati nastavak natjecanja u skupini. Slijedi Ukrajina u srijedu u 18:10, a pobjeda u toj utakmici donosi nam plasman u drugi krug.