Srbi iznenadili Francusku

Željko Kubatka • srijeda, 13.01.2010.

Poslije poraza u prvoj utakmici u drugom prijateljskom ogledu Srbija je iznenađujuće pobijedila svjetske prvake u Marseilleu...

Francuska i Srbija su odigrale dvije utakmice pripremajući se za Europsko prvenstvo u Austriji. Prvi susret u Toulonu francuski rukometaši su glatko pobijedili s 27:24. Na poluvremenu su vodili 16:10, a u nastavku francuski izbornik je dozirao najbolje igrače stavljajući ih u igru kada su Srbi počeli dostizati prednost.

U francuskoj reprezentaciji je odlično odigrao oporavljeni Bertrand Gille, postigao je i dva gola. Pored standardno dobrog Omeyera s 50 posto obrana najbolji su bili Nikola Karabatić i Jerome Fernandez. Obojica su ulazila u igru po potrebi, a zabili su po četiri gola. Oba izbornika, francuski Claude Onesta i srpski Sead Hasanefendić su isprobali sve igrače.

U srpskoj reprezentaciji istakli su se golman Darko Stanić s 13 obrana i lijevo krilo Ivan Nikčević sa šest golova. Francuzi su dobro odigrali obranu pa su vanjski srpski rukometaši (Šešum, Ilić) potrošili puno lopti pokušavajući svladati francuske vratare.

Druga utakmica je odigrana u Marseilleu, a francuski izbornik u većem dijelu utakmice nije uvodio najbolje igrače te je domaća reprezentacija počela utakmicu bez Karabatića, braće Gille i Guigoua. Srbija je od početka preuzela vodstvo i tako je ostalo tijekom svih šezdeset minuta.

Prvi dio je završio vodstvom gostiju 17:12. Francuzi su tek u 54. minuti uspjeli smanjiti na gol minusa ali rukometaši Srbije povećavaju vodstvo i na kraju slave s 30:28. Pred kraj utakmice je došlo do verbalnog duela Hasanefendića i Oneste radi nepotrebno oštrog starta Dinarta, no sve se brzo smirilo i završilo sportskim rukovanjem. Srpski vanjski igrači su ovaj put bili puno efikasniji, Žarko Šešum sedam golova, Momir Ilić pet. Kod francuske reprezentacije najbolji su bili Guillaume Joli (9) i Jerome Fernandez (8).

Pobjeda protiv Francuske je dobar poticaj za srpsku reprezentaciju koja će u Austriji igrati u vrlo teškoj skupini s domaćinom, Islandom i Danskom. Svjetski prvaci Francuzi, naravno, i dalje ostaju najveći favoriti prvenstva.

Francuska će do početka EP-a odigrati turnir u Parizu na kojem će još sudjelovati Španjolska, Brazil i Island, a Srbiju očekuje prijateljski ogled s Egiptom u Beogradu.