1. Hrvatska nogometna liga, 13. kolo, 31.10.2009, 18:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 4.000
Suci: Damir Batinić (Osijek), Petrović (Valpovo), Šetka (Đakovo)

Bernard Jurišić • subota, 31.10.2009.

Desetorica Hajdukovaca nadigrali su i pobijedili Dinamo u derbiju kojeg je obilježio bojkot Torcide. 4.000 gledatelja bilo je na Poljudu, a 6.000 na Starom placu gdje su uz video-zid slavili trijumf "bilih"...

Dimitrios Papadopoulos
59'

Krunoslav Jurčić

Derbi koji je dočekan u kaotičnoj atmosferi u oba tabora imao je otužnu kulisu. Najvatreniji Hajdukovi navijači pozvali su na bojkot kojemu se odazvao velik broj ljubitelja "bile" boje, pa se na poljudskim tribinama okupilo nikad manje ljudi - tek oko 4.000. Na sjevernoj tribini Poljuda nije bilo gotovo nikoga.

No, samo kilometar dalje, na Starom placu, oko 6.000 Torcidaša organizirano je pratilo utakmicu preko video-zida, pjevalo i "podržavalo" svoju momčad "na daljinu".

U takvom okruženju, uz pjesmu oko 500 navijača Dinama i poneki sporadični odgovor Hajdukovaca s istočne i zapadne tribine, prve 43 minute zapravo će se vrlo brzo zaboraviti. Hajduk je bio nešto bolji, okomitiji i konkretniji u polju Dinama, no sve do finiša prvog dijela nije uspio ugurati loptu u protivničku mrežu.

U 12. minuti Strinić je bio oči u oči s Butinom iskosa s lijeve strane, Dinamov vratar se dobro postavio. U 18. minuti Oremuš je zapucao snažno u bliži kut, Butina je još jednom odbio loptu, a još je jedino spomena vrijedan iznenadni i uspješni soloprodor Pandže u 35. minuti, koji nije urodio većom prijetnjom. Slijedila je uraganska završnica.

Cernat je u 44. minuti iz slobodnog udarca pogodio Vejića u glavu, "svijeća" je padala prema Dinamovoj gol-liniji, a tamo ju je Lovren umjesto izvan, poslao u svoja vrata. Hajduk je poveo, no trajalo je to tek minutu. Strinić je izgubio loptu ispred svog kaznenog prostora, ona je brzo stigla do Sivonjića na prvoj vratnici, koji je zakucava pod gredu za 1:1.

Festival pogodaka nastavio se i na otvaranju drugog dijela. Cernat je odličnom loptom uposlio Strinića, koji ulazi iza leđa Dinamove obrane i izlazi sam pred Butinu. Prvi pokušaj Butina brani, ali u drugom pokušaju Strinić pronalazi put do mreže i Hajduk opet vodi.

Sljedeće uzbuđenje dogodilo se u manje od 60 sekundi između 54. i 54. minute. Pandža je u tom periodu zaradio dva žuta kartona, automatski i isključenje, a tribine su smatrale da barem jedan od ta dva nije postojao. Bilo kako bilo - Hajduk je u nastavak krenuo s igračem manje.

Reja je izvadio Cernata i ubacio Juricu Buljata u obranu, Jurčić nevidljivog Slepičku zamijenio Papadopoulosom, ali rješenje utakmice bilo je u rukama - Ivana Strinića. U 65. minuti dobio je odličnu loptu od Ibričića i izašao sam pre Butinu. Kad je ušao u kazneni prostor mogao je pitati Butinu gdje želi loptu, ciljao je donji desni kut i - promašio.

Dinamo je desetak minuta bio bolji, vrtio je loptu oko kaznenog prostora Hajduka tražeći rupu, no nije je našao. Hajduk se othrvao tom naletu i još jednom zaprijetio u 86. minuti, kada Butina skida "zicer" Ibričiću.

Gosti nisu uspjeli stvoriti ozbiljniju prigodu s igračem više, a s terena se otišlo s jednakim brojem igrača. Frustrirani Sammir je laktom udario Marijana Buljata u sudačkoj nadoknadi i zaradio direktan crveni karton.

Hajduk je sačuvao slatku pobjedu koja mu neće puno značiti u brojčanom smislu (i dalje su na velikih -11 u odnosu na Dinamo), ali bi mogla biti od velike koristi u psihološkom smislu. S druge strane, loši Dinamo u još lošijoj atmosferi dočekuje Ajax pred praznim Maksimirom.