1. Hrvatska nogometna liga, 12. kolo, 25.10.2009, 20:15 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 1.500
Suci: Ivan Bebek (Rijeka), Damir Volf (Rijeka), Slaven Skender (Mrkopalj)
Dinamo
Dinamo
Pedro Morales 42' (11m)
1:1(1:1) Cibalia
Dino Kresinger 33'
Cibalia

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 25.10.2009.

U derbiju 12. kola Prve HNL, vodeći Dinamo po prvi puta ove sezone nije uknjižio pobjedu na Maksimiru. Cibalia je dokazala da dobre igre ove godine nisu slučajnost, iako za bod uvelike gosti mogu zahvaliti i Modrima koji su promašili sve moguće i nemoguće...

Ivica Vrdoljak
66'
7
83'
Ivan Baraban
62'
20
Ivan Grgić
70'
4
Josip Duvnjak
75'
Stanko Mršić

Dinamo se nije uspio izvući iz krize, nakon poraza od Zagreba i Ajaxa nije upisana ni pobjeda protiv Cibalije. Vodstvo u HNL-u je, srećom po Modre, i dalje ogromno, no igre koje trenutno pruža aktualni prvak daleko su od željene razine. Tom se činjenicom okoristila i Cibalia koja je izgubila posljednjih 17 gostovanja na Maksimiru.

Nakon dva uzastopna poraza ne čudi što je Dinamo u derbi s Cibalijom ušao ofenzivno, ali i bez onog samopouzdanja koje ga je krasilo u prvim kolima kada je protivnike gazio bez problema. Cibalia se, pak, predstavila u lijepom svjetlu, bilo je lako prepoznati zašto Vinkovčani kotiraju tako visoko - organizarnom i discipliniranom igrom držali su Modre dovoljno daleko od Antolovića, ne dopustivši u prvih pola sata Dinamu niti jednu ozbiljnu šansu.

Antolović je bio prisiljen na prvu ozbiljnu intervenciju tek u 32. minuti kada je Morales nakon dugo vremena izveo jedan dobar slobodan udarac, no vinkovački vratar bio je na visini zadatka te je ispod prečke "izvadio" loptu i spasio svoja vrata.

Dinamu obično u HNL-u ne bude kažnjen za promašaje, ali Cibalia je pokazala da se u Maksimir nije stigla samo braniti. Odličnu kontru pogotkom za 0:1 okrunili su asistent Prgomet i strijelac Kresinger.

Primljeni pogodak dodatno je razbudio dinamovce, pa su već u idućoj minuti mogli (i trebali) izjednačiti. Morales je nespretnim udarcem prevario Antolovića, lopta se od zemlje odbila preko gostujućeg golmana i išla ravno u gol, no na crti je neobjašnjivo nespretno zaustavlja Sivonjić, što obrana Cibalije koristi i izbija daleko od gola. Sivonjićev potez svakako bi mogao konkurirati za play-of-the-day, takvo nešto zaista se rijetko viđa.

Čudesan potez Ilije Sivonjića

Nova je kazna umalo stigla u 39. minuti kada su Vinkovčani odigrali još jednu brzu kontru, no Prgomet je ovoga puta bio sebičniji, a njegov slab udarac lako je obranio Butina.

Ovoga puta, za promašaj je kažnjena Cibalia - Petar Tomić nepotrebno je igrao rukom u svom šesnaestercu, što je Morales rutinski iskoristio za 1:1. S obzirom na prikazano, bio je to realan rezultat izjednačenog prvog dijela.

U drugom dijelu gledali smo ipak "prirodniji" odnos snaga, jer Dinamo je u potpunosti pritisnuo goste i sabio ih u vlastiti šesnaesterac. Redali su dinamovci izvrsne šanse pred Antolovićem, ali kao da su se negdje zamjerili lopti koja nikako nije htjela u gol Cibalije.

Zbog učestalih prigovora u 64. minuti Stanko Mršić morao je na tribine, a poklopilo se da je upravo nakon njegovog isključenja Dinamo nanizao nekoliko zicera. U 65. minuti Mandžukić lijepo prolazi i stvara stopostotnu šansu za Moralesa koji s nekoliko metara pogađa vratnicu, a minutu potom Mandžukić opet prolazi, no njegov ubačaj nitko na crti ne uspijeva ubaciti u gol.

Odmah zatim sve raspoloženiji Mandžukić namješta novu priliku Moralesu, ali Čileančev udarac iz blizine sada odlično zaustavlja Antolović.

Da to nije njegov dan, Morales je pokazao i u 74. minuti - sada ga je odlično proigrao Sammir, no ovaj sa 16 metara neometan puca pored gola. S druge strane Milardović nije uspio najbolje reagirati na ubačaj Prgometa. Vinkovčani su utakmicu završili s 10 igrača, Mazalović je pocrvenio u petoj minuti sudačke nadoknade.

"Bunker" Vinkovčana uspio je do kraja odoliti svim pokušajima Dinama, pa su gosti zasluženo uzeli bod prvacima. Štoviše, u posljednjoj minuti imali su sjajnu šansu i za tri boda, no Baraban nije uspio pogoditi mrežu Dinama. Krunu Jurčića čekaju teški dani uoči derbija na Poljudu, iako ima 14 bodova više od vječitog rivala. Žalosno je, međutim, što ima samo pet bodova više od Šibenika...