1. Hrvatska nogometna liga, 10. kolo, 04.10.2009, 20:15 h, Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 4.000
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Zdenko Mergeduš (Nova Gradiška), Darko Novoselnik (Belišće)

Bodovi se pišu, a igra...

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 04.10.2009.

Dinamo protiv Varteksa nije uspio ponoviti ni slično izdanje onome iz Temišvara, ali je i s blijedom igrom i promiješanim sastavom bio dovoljno dobar za tri boda protiv Varteksa. To je nakon pobjede u Rumunjskoj Modrima ionako bilo najvažnije...

Zahtjevna i naporna utakmica u Temišvaru, kako fizički tako i psihički, primorala je Krunoslava Jurčića na niz promjena u početnom sastavu. Priliku za dokazivanje tako su dobili Calello, Tomečak, Ibanez, Barbarić i Slepička, ali s obzirom na ukupno prikazanu Dinamovu igru, dojam je da svoju šansu i nisu pretjerano iskoristili.

Možda bi sve bilo drugačije da je u trećoj minuti domaćin iskoristio stopostotnu šansu koju je Tomečak priredio Slepički, no Čeh je sa samo nekoliko metara, potpuno neometan, uspio naciljati Varteksovog vratara Denisa Krkleca.

Uslijedio je period velike Dinamove dominacije, Varaždinci su teško prelazili centar, a svojom valjda strategijom da ne rade prekršaje omogućili su Dinamu da vrlo lako ulazi u posljednju trećinu i stvara (polu)prilike. Zaista je često visila ta Varteksova obrana, no Modri nisu bili konkretni kakvi uobičajeno u HNL-u kod kuće jesu.

Zabilježili smo tek nekoliko Mandžukićevih pokušaja glavom, sve dok Krojači nisu prvi puta ozbiljno prešli centar i odmah opasno zaprijetili. Mujanović je majstorski izigrao slabog Ibaneza, ubacio loptu prema golu, no nitko od Varaždinaca ne uspijeva je pogurnuti u mrežu.

Kazna je stigla u 33. minuti u produkciji Sammira i Mandžukića, dvojca iz standardne postave – Brazilac je lijepom loptom izbacio Mandžu u šansu, a reprezentativni napadač vrlo lijepim lob udarcem matira Krkleca za 1:0.

Krklec je spasio Varteks od većih neugodnosti u 43. minuti kada je refleksnom intervencijom spriječio novi pogodak Mandžukića, koji je dobro pucao glavom nakon ubacivanja inače nevidljivog Slepičke.

U drugom dijelu gledali smo drugačiji odnos snaga na travnjaku, prvenstveno zahvaljujući gostima koji su zaigrali bolje, odlučnije i oštrije, pa su tako predstavljali puno tvrđi orah prvacima. U 60. minuti stigli su i do lijepe šanse za izjednačenje, no Mujanović nakon ubačaja Tkalčića glavom puca silovito iznad gola.

Dinamo je to odmah kaznio – Mandžukić je ovoga puta bio asistent, a Badelj glavom zabija za 2:0, nastavivši tako svoj dobar niz započet u Temišvaru.

Ipak, Dinamo tim pogotkom nije riješio utakmicu, u 66. minuti Varaždinci neočekivano dolaze do pogotka za 2:1. Smrekar se prikrao Dinamovom šesnaestercu i preciznim udarcem u suprotni kut prevario Lončarića za povratak utakmice u neizvjesne vode.

Iako su gosti uspjeli složiti nekoliko neugodnih situacija pred Lončarićem (prodor Mujanovića – vanjski dio mreže, udarac Mumleka - brani Lončarić, Vuk promašuje odbijanac), Dinamo je zadržao prednost i nova tri boda u prvenstvenom maratonu.

Jurčića može brinuti dojam da iza prvih 11 nema baš tako širok i bogat izbor igrača kako se inače misli, jer i dvoboj s Varteksom iznijeli su prvotimci – Mandžukić, Sammir, Badelj, Lovren, dok su oni s klupe ipak pokazali da su na klupi s razlogom...