Liga prvaka, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 14.07.2009, 17:00 h, Stadion Republike, Erevan, gledatelja: 10.000
Suci: Tagliavento, Di Liberatore, Bagnoli (Italija)
Pjunik
Pjunik
0:0(0:0) Dinamo
Dinamo

Tomislav Pacak, Dario Dodić • utorak, 14.07.2009.

Hrvatski prvak neuvjerljivom je predstavom u Erevanu krenuo u novu europsku avanturu. Dinamo je bio bolji od Pjunika, ali nedovoljno dobar da bi izvukao više od 0:0, rezultata koji apsolutno ništa ne garantira Zagrepčanima. Novi zlatni dresovi ujedno su i jedno lijepo što je Dinamo pokazao u Armeniji...

Artak Jedigarjan
54'

Artak Aleksanjan
69'

Albert Tadevosjan
78'
Krunoslav Jurčić

Pristojnih prvih pola sata je otprilike sve što je Dinamo nakon mjesec dana priprema pokazao svojim navijačima u Erevanu. Protiv limitiranog domaćina Jurčićeva momčad mučila se sa stvaranjem šansi, pa će prolaz u treće pretkolo morati pronaći na Maksimiru, nadamo se - boljom igrom.

Dinamo je predstavio novu, zlatnu garnituru dresova, kao i najveće ovoljetno pojačanje, Grka Dimitriosa Papadopoulosa. U odnosu na prošlosezonsku momčad, osim u napadu jedina promjena je bio Carlos na lijevom beku, a to uvelike objašnjava zašto je velika većina Dinamovih napada išla po desnoj strani.

Hrvatski prvak bolje je otvorio susret i općenito je dominirao prvim dijelom, no nije uspio stvoriti veliki broj pravih prilika. Već u drugoj minuti Sivonjić je pucao preko gola, ali je dao do znanja obrani Pjunika da je raspoložen i rastrčan. Njemu se priključivao i Etto, solidno je igrao i Sammir, ali sveukupno to nije bilo dovoljno za slomiti armenski blok.

Domaćin je u 13. minuti dočekao i lijepu šansu, ponajviše zahvaljujući Dejanu Lovrenu koji je pogriješio i ostavio loptu Marcosu Pizzelliju, no naturalizirani Brazilac s vrha šesnaesterca puca slabo, preslabo da bi ugrozio dobro postavljenog Tomislava Butinu.

Uslijedilo je razdoblje u kojem je Dinamo dominirao, bez većih šansi, s tek nekoliko solidnih slobodnih udaraca, a pravu akciju dočekali smo u 32. minuti kada je Sivonjić ubacio za Marija Mandžukića, ali najveća Dinamova zvijezda puca prilično traljavo. U istoj minuti odlično je gađao Badelj s 20-ak metara ciljao je suprotni kut, ali jako dobro brani domaći vratar.

Najljepšu akciju prvog dijela Dinamo je složio u 39. minuti, opet po desnoj strani. Etto je ubacio, ali Mandžukić još jednom ne zahvaća loptu dovoljno dobro, pa je i to lak plijen za Hovhanissjana.

Krunoslav Jurčić je na odmoru u svlačionici ostavio slabog Lovrena, koji je dobio i neugodan udarac loptom u glavu.

Ako se moglo očekivati da nakon 45 minuta ispipavanja snaga Dinamo ubaci u dodatnu brzinu, dogodilo se suprotno, jer je Pjunik uspostavio ravnotežu i nekoliko puta zaprijetio Butini. Jednu takvu situaciju vidjeli smo u 57. minuti kada je ponovno Marcos zaprijetio Dinamovom vrataru – okrenuo je Bišćana i dobro opalio s 20-ak metara, ali Butina sjajno reagira i tako održava Dinamo u egalu.

Sve slabije djelovao je Dinamo, i što se snage i što se same igre tiče. U 65. minuti Papa je zamijenio Slepička, a Čeh već u prvoj akciji sije opasnost – sjurio se po lijevoj strani i dao povratnu loptu na 16 metara odakle Sammir puca vrlo loše, daleko iznad gola.

Nažalost, kako se utakmica primicala kraju, tako je sve više nalikovala na mučenje kakvo smo gledali protiv Hazara. Ugasila se i desna strana, lijeva ionako nije pokazivala znakove života, vrlo indisponiran bio je Mandžukić, prevelike podrške nije bilo ni u srednjem redu. Sveukupno, malo je toga Dinamo pokazao, a koliko će Modri isprike tražiti u ranoj fazi sezone ili teškim uvjetima u Erevanu tek ćemo saznati. Jasno je tek da uzvrat neće biti formalnost, kao što su se u klubu nadali uoči prvog ogleda.

Pokušao je Jurčić i s mladim Kramarićem, ali Dinamo je u potpunosti ostao bez ideje i snage, a tako protiv Pjunika nije išlo. Istina, ni domaćini nisu bili opasni, tako da je sve to skupa izgledalo prilično slabo.

U 89. minuti odličnu je priliku imao Mandžukić, ali s 12-13 metara ponovno je neprecizan, iako je bio praktički neometan.

Dinamo do kraja nije uspio doći do tog željenog pogotka, pa će 3. pretkolo morati izboriti na svom stadionu s rezultatom koji i nije posebno popularan – 0:0 u gostima zna biti itekako opasno, posebno posreći li se Pjuniku kakav slučajan gol u Zagrebu. Da stvar bude gora, Dinamo će taj izuzetno važan, a očito težak ogled igrati bez gledatelja.

S vedrije strane, nije Dinamo prvi klub koji se muči u ovoj fazi sezone, čak i unutar kluba Modri mogu pronaći recentne primjere sličnih utakmica (Hazar) nakon kojih je Dinamo igrao bolje kako je sezona odmicala...