Stigao i prvi poraz

Branimir Korać • srijeda, 08.07.2009.

Hrvatska košarkaška reprezentacija do 19 godina upisala je prvi poraz na Svjetskom prvenstvu na Novom Zelandu. U tijesnom dvoboju bolja je bila Australija 79:74...

HRVATSKA - AUSTRALIJA 74:79 (24:19, 37:34, 64:65)

SP U19, skupina F, šesto kolo

Hrvatska: Došen, Babić 0, Bilinovac 3, Delaš 7, Olivari 3, Butorac 11, Prostran 14 (4 asistencije), Batur 12 (4 skoka), Planinić 0, Bubalo, Radošević 10, Zubčić 14 (8 skokova). Trener: Boris Kurtović.

Australija: Page 8, Arnott 0, Cadee 4 (7 skokova), Salecich 5, Dellavedova 17, Greenwood 4 (4 skoka), Broekhoff 3 (5 skokova), Motum 10, Ellis 14 (4 skoka), Hodgson 2 (6 skokova), Harris-Tunks 2. Trener: Marty Clarke.

Šut za dva: Hrvatska 18/31, Australija 19/45

Šut za tri: Hrvatska 11/27, Australija 9/21

Slobodna bacanja: Hrvatska 5/8, Australija 14/22

Skokovi: Hrvatska 25 (21+4), Australija 37 (18+19)

Asistencije: Hrvatska 13, Australija 11

Osvojene lopte: Hrvatska 9, Australija 7

Izgubljene lopte: Hrvatska 16, Australija 15

Blokade: Hrvatska 8, Australija 6.

Niz od pet pobjeda Hrvatske na Svjetskom prvenstvu na Novom Zelandu je prekinut. U posljednjem dvoboju drugog kruga naša je reprezentacija poražena od također dosad nedodirljive Australije 79:74 te u četvrtfinale odlazi kao drugoplasirana u skupini dok Australci odlaze kao prvoplasirani.

Hrvatska je i protiv dosad neporažene Australije otvorila utakmicu dobro i Australija je samo na samom početku susreta imala vodstvo. Vrlo brzo je naša reprezentacija preuzela kontrolu i na startu druge četvrtine imala prednost i od sedam poena zahvaljujući raspoloženom Ivanu Baturu.

U završnici prvog poluvremena Bilinovac polaže, a Butorac sprema tricu za najviše vodstvo naše reprezentacije 36:27. Ipak Hrvatska na odmor odlazi sa samo tri poena viška, u završnih minutu i pol prvog dijela napravljene su dvije pogreške u napadu, Australci su u napadu na drugoj strani skakali vrlo dobro i uspjeli su smanjiti zaostatak.

Početak drugog poluvremena bio je vrlo loš za našu reprezentaciju. Australci su odmah napravili čak 12:0 u prve tri minute i poveli 46:37, a taj negativan trend zaustavio je Prostran koji je ubacio za 46:39. Kako se četvrtina bližila kraju, tako je i igran naše reprezentacije postajala bolja i u završnici četvrtine tricom Tomislava Zubčića Hrvatska se približila na 55:54 i s tim rezultatom se ušlo u posljednju dionicu.

Na startu posljednje četvrtine poveli su Australci ponovno s plus četiri, no Prostran i Radošević rade preokret i Hrvatska šest i pol minuta prije kraja susreta ima vodstvo 61:60. Dvije i pol minute prije kraja susreta Delaš je s linije slobodnih bacanja poravnao na 66:66 da b Matthew Dellavedova tricom odveo Australce do nove prednosti. Minutu i pol prije kraja na minus jedan Radošević radi korake, Ellis ubacuje još jednu tricu, a zaim Dellavedova na 30 sekundi prije kraja vraća Australiju na plus šest.

U posljednjih 30 sekundi Zubčić i Butorac tricama su smanjili na minus dva, ali Dellavedova s linije slobodnih bacanja ne griješi i Australija odlazi do pobjede 79:74.

U našem sastavu po 14 poena ubacili su Zubčić i Prostran dok su najbolji kod Australije bili Dellavedova sa 17 poena i Ellis sa 14.