Zadnje kolo s 42 gola, Torino ispao

Matej Milanović • nedjelja, 31.05.2009.

Zadnje kolo Serie A donijelo je odlične utakmice s čak 42 postignuta gola. Bologna je na svom terenu svladala Cataniu i time se spasila, a u Serie B će Torino. Milan je, pak, pobijedio Fiorentinu u gostima i izborio direktan ulazak u Ligu prvaka...

Danas je odigrano zadnje kolo nogometne Serie A. Osim što smo saznali ime zadnje momčadi koja seli u drugu ligu i treće momčadi koja će direktno ući u Ligu prvaka, današnje su utakmice priredile velik broj uzbuđenja i čak 42 pogotka.

U borbi za opstanak nije bilo nikakvih iznenađenja. Bologni je na domaćem terenu trebala pobjeda za siguran opstanak i na Dall'Ari je igrala samo jedna momčad. Već u petoj minuti povela je Bologna. Mingazzini je pucao s ruba kaznenog prostora, vratar Catanie, Acerbis, loše je reagirao i lopta je završila u mreži.

Bologna je nastavila pritiskati i Di Vaio se dvaput našao u izglednoj prilici. Oba puta zaustavio ga je Acerbis. U 26. minuti nakon udarca iz kuta Terzi je bio potpuno usamljen i bez većih problema glavom pospremio loptu u mrežu za 2:0.

Da ne bude prelagano pobrinula se domaća obrana koja je u 50. minuti dopustila Morimotu da smanji na 2:1. Međutim susret nije mogao proći bez pogotka već spomenutog Di Vaia, koji je u 68. zabio za 3:1.

Pobjeda Bologne učinila je potpuno nevažnim susret u Rimu između Rome i Torina. Dok je još bilo nade za spas Torina, gosti su prešli u vodstvo pomalo čudnim udarcem Vailattija s desetak metara u devetoj minuti.

Ipak, kada je postalo jasno da Catania neće izvući ni boda u Bologni Roma je dobila više prostora i golovima Meneza, Vučinića i Tottija s bijele točke došla do 3:1. U 88. minuti Ventola je smanjio na 3:2.

Jedini preostali susret koji je imao rezultatsku važnost bio je onaj u Firenzi, između Fiorentine i Milana. Fiorentini je trebala pobjeda s dva razlike, no ostvarili su je gosti. Oba pogotka postignuta su u drugom poluvremenu, a strijelci su bili Kaka i Pato. To znači da Milan ide u Ligu prvaka direktno, a Fiorentina mora u kvalifikacije.

U ostalim susretima bilo je pregršt pogodaka. Udinese je u pet minuta oprao Cagliarija. U 10. je Asamoah zabio za vodstvo domaćih. Niti minutu kasnije Pepe je iskoristio nepripremljenost gostujuće obrane za drugi pogodak. Rezultat je zaokružio Floro Flores trećim golom u 15. minuti igre iskoristivši loptu koja se odbila od vratnice.

Izgledao je riješen dvoboj, no gosti su se vratili. Acquafresca sa penala u 55. i Parola dvije minute kasnije smanjili su na 3:2. Nisu se gosti uspjeli ni veseliti, a već je Pasquale u 58. povisio na 4:2. Do kraja su još zabili Quagliarella i Ighalo za 6:2 Udinesea.

Napoli je dominirao protiv Chieva. U 4. minuti Montervino je zabio za prednost, a tri minute kasnije Bogliacino je svom snagom pucao sa deset metara i poslao loptu taman ispod prečke. Treći i završni pogodak postigao je Pia u 17. minuti na ubacivanje Vitalea.

U Palermu je sramotnu utakmicu odigrala obrana Sampdorie, no ni to nije bilo dovoljno za pobjedu domaćih. U 8. minuti činilo se da golman gostiju, Fiorillo ima loptu u posjedu, no na neobjašnjiv način Miccoli ju je uspio ukrasti i lagano pospremiti u mrežu. U 15. minuti greška obrane dala je priliku Miccoliju da s desne strane ubaci za Succija koji je bio sam pred golom.

Napadaču je uspjelo gotovo nemoguće. Sa šest metara pred praznim golom uspio je poslati loptu metar iznad prečke. Fotokopija te akcije dogodila se u 42. minuti i iz drugog pokušaja Succi nije promašio. Ipak, do poluvremena je Sampdoria smanjila pogotkom Pazzinija, a u nastavku i izjednačila golom Stankevičiusa u 59. minuti igre.

Juventus je u Torinu svladao Lazia uz dva pogotka Iaquinte. Za drugi mu je asistirao Pavel Nedved koji je jučer objavio da odlazi iz Juventusa, no još ne zna hoće li nastaviti karijeru negdje drugdje, ili će prestati igrati.

Reggina je na svom terenu blje igrala od Siene, no nije uspjela pobijediti. Poveli su pogotkom Stuanija sa jedanaesterca na isteku prvog djela, a Siena je izjednačila u 76. s Maccaroneom.

U Genovi su se od Genoe opraštali Thiago Motta i Milito. Što se same utakmice tiče, Janković je zabio za 1:0 u 22., izjednačio je Tiribocchi deset minuta kasnije. U drugom poluvremenu zabili su Criscito i dvaput slavljeni Milito za 4:1 Genoe.

Sjajnu utakmicu gledala je i publika na San Siru gdje je Inter ugostio Atalantu. Muntari je doveo u vodstvo Inter, Doni je izjednačio, a zatim je Ibrahimović zabio za novo vodstvo domaćih. Sve to u prvih 12 minuta.

U 25. stiglo je novo izjednačenje gostiju golom mladog Cigarinija, a u 53. minuti Doni je sa slobodnog udarca zabio za 3:2 Atalante. Taman kad je izgledalo da mogu pobijediti, Cambiasso i Ibrahimović su u 78. i 81. zabili za 4:3 Intera. Treba spomenuti da je krajem prvog poluvremena Figo izašao s terena i oprostio se od nogometa što je stadion ispratio gromoglasnim pljeskom.