Osramoćena Roma sve dalje od Europe

Ivana Spahija • subota, 25.04.2009.

Nogometaši Rome doživjeli su pravu katastrofu u derbiju 33. kola Serie A. Vukovi su na gostovanju kod Fiorentine upisali težak poraz od čak 4:1, što ih je prilično udaljilo od zone Lige prvaka, a Violama otvorilo put prema najelitnijem europskom natjecanju...

San izabranika Luciana Spallettija o hvatanju "posljednjeg vlaka" za Ligu prvaka i približavanja četvrtom mjestu na ljestvici našao se na klimavim nogama nakon najnovijeg debakla Rome. Vukovi su u izravnom dvoboju za četvrto mjesto doživjeli potop na stadionu Artemio Franchi u Firenzi, gdje je raspoložena momčad Fiorentine slavila s visokih 4:1 i trenutno zauzela četvrto mjesto. Roma je ostala šesta, iako s pet kola do kraja sezone za Violama zaostaje šest bodova.

Domaćini nisu dugo čekali na vodstvo, mreža Rome tresla se već u šestoj minuti. Vargas je odlično iskoristio nesmotrenost u obrani Vukova i pronašao put do mreže Arthura za vodstvo Fiorentine od 1:0. Nakon tog pogotka probudila se Roma, koja je u prvom dijelu opsjedala prostor Viola, ali bez učinka. Pokušaj Brighija iz 13. minute završio je malo iznad gola domaćina, a isti je igrač nakon odličnog dodavanja Tottija u 26. minuti gađao pokraj gola.

Drugo poluvrijeme ponovno su odlično otvorili domaćini, koji su u 48. minuti zahvaljujući pogotku Gilardina došli do velikog vodstva od 2:0. Još veći udarac za Romu bilo je isključenje Pizarra u 59. minuti zbog drugog žutog kartona, nakon čega se igra Vukova potpuno raspala. Fiorentini nije trebalo dugo da iskoristi brojčanu nadmoć, samo sedam minuta kasnije Gilardino je, nakon asistencije Montoliva, s ruba prostora matirao Arthura za velikih 3:0 domaćina.

Raspoložene Viole ni tu nisu stale, u 72. minuti uslijedio je četvrti po redu težak udarac za Romu, ovaj put je Gobbi zatresao mrežu Vukova za nedostižnih 4:0 Fiorentine, a konačan rezultat je na 4:1 postavio Baptista počasnim pogotkom za Romu u 86. minuti susreta. Viole su tako privremeno oduzele četvrto mjesto Genoi, iako Jurić i društvo tek trebaju odigrati susret s Bolognom. Roma je ostala na šestom mjestu, ali s prilično smanjenim šansama za plasman u Ligu prvaka.

U drugom susretu dana, nogometaši Udinesea nisu dopustili iznenađenje i na gostovanju u Veroni uzeli su sva tri boda Chievu rezultatom 2:1. Time se Udinese podignuo na deseto mjesto na ljestvici i praktički ubacio u konkurenciju za Europu, jer za sedmoplasiranim Palermom zaostaje četiri boda. Gosti su poveli u 35. minuti pogotkom D'Agostina s bijele točke, a Chievo je do izjednačenja uspio doći u 71. minuti kada je Pellissier glavom pronašao put do mreže gostujućeg vratara Handanovića. Sva tri boda Udineseu donio je D'Agostino pogotkom u drugoj minuti sudačke nadoknade za konačnih 2:1 i malo radosti za navijače Udinesea. Chievo je nakon poraza ostao na 16. mjestu, nešto dalje od zone ispadanja.