Pogrebnjak bombom probušio Pletikosu

Maja Giljanović • nedjelja, 15.03.2009.

Prvo kolo u Rusiji donijelo je veliki derbi u Moskvi između dvojice hrvatskih reprezentativaca i njihovih Spartaka i Zenita...

Spartak Stipe Pletikose je na Lužnjikiju ugostio Zenit u utakmici u kojoj se gostujuća obrana i naš Ivica Križanac nisu pošteno ni zagrijali, a Ivan Saenko je u 2. minuti zabio za vodstvo domaćina.

Gosti iz Sankt Peterburga su se, međutim, uspjeli oporaviti nakon samo 15 minuta. Pavel Pogrebnjak nije bivšem hajdukovcu ostavio ni promil šanse da mu "skine" slobodan udarac - ruski je reprezentativac Pletikosu, naime, probušio golčinom s 25 metara.

Preostalih 75 minuta igralo se ravnopravno između dva šesnaesterca, a obojica su naših zapaženo odigrala svih 90 minuta. I jedna i druga momčad još su se jednom poveselile vodstvu, ali je najprije Križancu gol poništen zbog ranije u akciji prekršaja Timoščuka na Pletikosi, a u drugom je dijelu zbog ofsajda (opravdano) poništen gol Wellingtonu.

Branitelj naslova Rubin u kojem bivši hrvatski reprezentativac Stjepan Tomas nije bio ni na klupi prvenstvo je otvorio uvjerljivom 3:0 pobjedom protiv Kubana (Bukarov dvaput i Šemak), a visoke je ambicije potvrdio i CSKA koji je u gostima u zadnjih 20 minuta razbio Saturn (Džagojev, Ignjaševič dvaput).

Lokomotiv našeg Tomislava Dujmovića je u Moskvi odigrao samo 1:1 protiv Kimkija, a 28-godišnji bivši igrač Amkara, Međimurja, Intera i Dragovoljca je odigrao svih 90 minuta i u 82. zaslužio žuti karton u utakmici u kojoj su gosti vodili na poluvremenu (Jovanović), a Glušakov je izjednačio u 64. minuti.

Rusija, 1. kolo:
Spartak - Zenit 1:1, Saturn - CSKA 0:3, Tom - Krila Sovjetov 0:1, Rubin - Kuban 3:0, Dinamo - Moskva 1:0, Amkar - Rostov 0:0, Lokomotiv - Kimki 1:1