SP 2010., Kvalifikacije, Skupina 6, 06.09.2008, 20:15 h, Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 20.000
Suci: Stefan Johannson, Wittberg, Ekström (svi Švedska)

Tricom otvoren put prema Africi

Bernard Jurišić, Marin Vuković • subota, 06.09.2008.

Odličnom igrom i pobjedom od 3:0 protiv Kazahstana, hrvatska nogometna reprezentacija otvorila je put koji bi trebao završiti u Južnoj Africi...

Anton Čičulin
56'
16
Andrej Karpovič
80'
14
Roman Uzdenov
84'
Arno Pijpers

Hrvatska nogometna reprezentacija uvjerljivo je startala u svoje osme kvalifikacije. Kazahstan je slomljen presingom već na samom otvaranju susreta, pa momčad Arna Pijpersa nije uspjela opsnije zaprijetiti pobjedničkom startu Bilićevih trupa.

Loš odabir dresova

Osim što je bespotrebno zakomplicirala situaciju oko brojeva na dresovima koji će u kvalifikacijama morati biti od 1 do 18, FIFA je na današnjoj utakmici napravila još jedan gaf. Prva garnitura hrvatskih dresova sa crveno-bijelim kvadratićima konačno se vratila na scenu nakon nekoliko mjeseci pauze, ali potpuno bijeli dresovi Kazahstana stvorili su prilično konfuznu situaciju na terenu jer se nisu previše razlikovali od naših. Kad se sjetimo zbog kakvih je sve "kontrasta" naša reprezentacija morala igrati u pričuvnim plavim dresovima, zaista je nevjerojatno da je FIFA dozvolila ovakve kombinacije. A još je zanimljivije vidjeti - hoće li se u istim dresovima igrati i u srijedu, kad na Maksimir istrče Englezi?

Prvih 10 minuta naši su reprezentativci Kazahstance pritisnuli ne na njihovu polovicu, nego u njihov kazneni prostor. Sijevale su lopte sa svih strana oko peterca kazahstanskog vratara Lorije, sve do 13. minute u kojoj je načeta gostujuća mreža.

Srna je izveo korner s desne strane, Niko Kovač opet je bio najspretniji na prvoj vratnici i glavom poslao loptu u mrežu za naše vodstvo. Još je jednom jedan od najnižih igrača na travnjaku pokazao svoje iskustvo i znanje, a upravo će ovakve situacije biti najteže nadomjestiti kad 37-godišnji kapetan odluči otići u mirovinu.

Ivica Olić izluđivao je svoje čuvare, ali i vratara Loriju, jer je konstantno radio pritisak na svako njegovo primanje lopte. Tribine su ovacijama pozdravljale borbenost kako Olića, tako i ostalih naših igrača, koji su sve odlučili riješiti u prvom dijelu.

Nakon pola sata malo je popustio naš pritisak na kazahstansku zadnju liniju, kao da su naši pozivali protivnike da izađu malo iz svoje ljušture i ostave malo prostora iza svojih leđa. No, Kazahstanci su imali ogroman respekt i nisu se usuđivali odlučnije kretati naprijed, pa su naši opet morali krenuti svim silama naprijed.

Iz jedne takve akcije Olića i Klasnića lopta je u 36. minuti sjela na udarac Luki Modriću na 16 metara, a ovaj ju je sjajnim projektilom zakucao od grede u mrežu za 2:0. Bio je to kraj strahovanja da bi gosti mogli nekakvim zalutalim metkom ugroziti naše prve bodove u novom kvalifikacijskom ciklusu.

U drugom dijelu naša se igra primirila, nije bilo potrebe za nekim srljanjem ili prevelikim trošenjem energije zbog utakmica koji nas čekaju u srijedu. Nije to, naravno, vrijedilo za Olića, koji je i dalje pritiskao u svakom napadu i visio na leđima svakom obrambenom igraču Kazahstana. Upravo na taj način postigli smo i treći pogodak u 79. minuti.

Olić je vratara Loriju prisilio na pogrešno izbijanje, loptu je dohvatio Rakitić i vratio u sredinu Petriću, koji zakucava loptu pod gredu za okruglih 3:0.

Uz Olića, valja istaknuti i glavobolje koji je lijevoj strani kazahstanske obrane u drugom dijelu zadavao Ćorluka, odličnim prodorima i inteligentnim čitanjem igre. U 90. minuti "Čarli" je idealno poslužio Leku u kaznenom prostoru, no ovaj nije iskoristio odličnu prigodu za novo povećanje rezultata.

Kao završni komentar može poslužiti omjer udaraca koji je na kraju susreta stao na 22-4 u korist naše reprezentacije. Hrvatska je očekivano odlično otvorila kvalifikacije, a u srijedu nas čeka novi veliki okršaj. Englezi u Maksimiru. Nakon danas viđenog - smijemo biti optimisti.