Dinamo spasio dvostruku krunu

Bernard Jurišić, Tomislav Pacak, Goran Tomičić • subota, 26.05.2007.

Jedna minuta nedostajala je da po prvi put pobjednika Hrvatskog kupa dobijemo nakon jedanaesteraca. Dinamo je pogotkom Schildenfelda u 89. minuti izjednačio na 1:1 i uz zagrebačkih 1:0 osigurao si naslov pobjednika Kupa i prvu dvostruku krunu pod imenom Dinamo...

Slaven Belupo bio je na pragu velike drame. Pogotkom Miljenka Mumleka s bijele točke u 68. minuti Koprivničani su anulirali prednost koju je Dinamo donio iz prve utakmice i došli na prag jedanaesteraca. No, trzaj glavom stopera Gordona Schildenfelda na ubačaj Jerteca iz slobodnog udarca u 89. minuti, donio je Dinamu Kup i prvu dvostruku krunu pod ovim imenom.

Koprivnica je zaista živjela za ovaj događaj. Stadion s novim reflektorima bio je krcat do posljednjeg mjesta, a u gradu su se na velikim video-zidovima pratila događanja s Gradskog stadiona.

Prva prigoda na utakmici pripada domaćinima. Bodrušić povlači kontru po lijevom boku i snažno puca u bliži kut Lončarića, no vratar "modrih" dobro reagira.

Igralo se čvrsto na sredini terena, pa su i jedna i druga vrata najviše bila ugrožena iz daljine. Sammir i Modrić na jednoj, Poldrugač na drugoj strani bili su neprecizni. Nešto bolje je ciljnik namjestio Pokrivač u 26. minuti, no Nikoloski je bio priseban.

U 33. minuti najbolja prigoda prvog dijela. Nakon napada Dinama Nikoloski snažno izbija loptu prema usamljenom Vručini u napadu. Slavenov napadač ulazi u šesnaesterac, vara Schildenfelda i i Lončarića i pogađa vratnicu sa samo nekoliko metara od gol-linije.

Do poluvremena prijeti tek Schildenfeld nakon kornera, no Nikoloski odbija vrhovima prstiju.

Otvaranje drugog dijela pripada gostima. U 50. i 53. minuti Tomić i Modrić probili su bokove i ubacili loptu paralelno gol-liniji, no Sammir i Da Silva u oba su navrata za malo zakasnili gurnuti loptu u mrežu domaćina.

Slaven je u tom periodu bio bez ideje prema naprijed, ali imali su vrlo čvrst blok u zadnjoj liniji, kojeg su Dinamovci teško probijali. Modrić se u 62. i 66. minuti izborio za malo prostora i gađao prema Nikoloskom, oba puta bez preciznosti.

I onda, posve iznenada, Slaven je došao do prednosti. Mumlek je dugo vukao loptu po desnom boku i ubacio u sredinu, Schildenfelda lopta pogađa u gornji dio ruke, a vrlo dobri sudac Bebek pokazuje na bijelu točku. Miljenko Mumlek bio je siguran, Slaven vodi 1:0.

Prvi Dinamov uzvrat bio je iz dva slobodna udarca Drpića, koji su završili iza mreže. Slaven je s dvije kontre prijetio i drugim pogotkom, no Bošnjakov udarac zaustavlja Lončarić, a Poljak gađa vanjski dio mreže.

U 89. minuti srušeni su snovi Koprivničanaca da će jedanaestercima pokušati doći do prvog trofeja u povijesti. Kristić ruši Ćorluku uz desnu aut-liniju, Jertec odlično izvodi slobodan udarac ravno na glavu Gordona Schildenfelda, koji zakucava loptu pod gredu za 1:1.

Do kraja se više praktično nije ni igralo, jer je ubrzo nakon slavlja Dinamovih igrača i koškanja igrača na centru, sudac odsvirao kraj susreta. Dinamo je tako na najbolji mogući način završio sezonu u kojoj je bio potpuno dominantan u hrvatskim okvirima.