MAXtv Prva liga, 25. kolo, 29.03.2013, 17:00 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 500
Suci: Goran Gabrilo (Split); Goran Perica (Šibenik), Mario Pepur (Split)

Damir Žbulj • petak, 29.03.2013.

U susretu 25. kola MAXtv Prve lige gosti iz Istre su u Osijeku, nakon prikazane bolje igre, zasluženo uzeli sve tri boda uz četiri postignuta pogotka. Trostruki strijelac bio je Roce, jednom je poentirao Aganović, a domaćima nije pomoglo niti isključenje mladog Aleksića neposredno pred odlazak na predah, kao niti crveni karton kapetana Smoje u samoj završnici dvoboja. Ekipa Igora Pamića tako se bodovno poravnala s Osječanima, koji su svoj crni niz bez postignutog pogotka produljili na šestu utakmicu...

Uzbudljiv i slavljenički tjedan u Osijeku, nakon završenog preoblikovanja iz Udruge u sportsko dioničko društvo te objave kako su na pravom putu izlaska iz financijskih dubioza nisu popratili osječki navijači, a još manje igrači na terenu. Na tribinama Gradskog vrta okupilo se manje od tisuću gledatelja, a dok njihovo opravdanje može biti hladno, kišovito, vjetrovito vrijeme i neuobičajen termin odigravanja utakmice za ovaj kraj, nogometaši Stanka Mršića podbacili su u svakom pogledu od raspoloženih gostiju.

Pamićeva Istra 1961 u Slavoniju je stigla načeta brojnim ozljedama, nije tu bilo prije svih Križmana, pred put je otpao i Anđelković, izostali su i Ježina, Horvat, Pamić, dok je Ottochian nedostajao zbog kartona. Prskalo je tako bio na vratima, Sušić, Čagalj, Budicin i Woon u obrani, Obšivač, Blagojević, Aganović, Prelčec, Milić u vezi dok je Roce bio jedini istureni napadač.

Povratnik godine

Najbolji osječki prošlosezonski pojedinac, Tomislav Šorša, nakon devet mjeseci izbivanja zbog neugodne ozljede mišića i zdjelice, vratio se na travnjake u dvoboju protiv Istre 1961. Možda i bolje da nije. Trener Mršić dao mu je priliku od prve minute, ali ga je u 40. izvadio iz igre, stavivši u napad Dugandžića.

Mršić je izveo Mikulića na vratima, Ibriks, Smoje, Leko i Aleksić bili su u posljednjoj liniji. U vezi su bili Kvržić, Kurtović, Pušić, Blatnjak i povratnik nakon devet mjeseci izbivanja, Šorša, dok je Pongračić bio u špici navale.

Iako se činilo kako bi prema poziciji na ljestvici i jedni i drugi bili zadovoljni podjelom bodova, gosti su se prisjetili prošlog dvoboja na ovom stadionu od prije nešto malo više od mjesec dana, koji je završio upravo bez pobjednika, ali u kojem su imali inicijativu i brojne prilike pa su se odlučili ponoviti isti recept. Ovog puta im se isplatilo.

Iako je prva prilika na utakmici bila ona Pušića, koji je pucao s ruba kaznenog prostora prema gostujućim vratima, gusti su ubrzo preuzeli inicijativu te krenuli sa svojim prigodama. Bilo je pitanje vremena kada će lopta završiti u mreži. Zaredali su Budicin glavom nakon kornera pa Aganović nakon solo prodora. Zaprijetio je i Sušić, dok je opasan bio Roce iz slobodnjaka, a sve u prvih pola sata.

Otvorilo se u 35. minuti igre, kada je prvo kapetan Smoje napravio prekršaj za žuti karton, a iz ubačaja nakon prekida Aganovićevu prizemnu loptu u mrežu je pospremio Roce.

Samo pet minuta kasnije Mikulić je ponovno morao po loptu u mrežu, kada je Roce postigao svoj drugi pogodak na ovom dvoboju. Precizan je bio nakon kornera i pomutnje u protivničkoj obrani.

Igrač utakmice

Nije teško bilo izabrati koji igrač zaslužuje titulu najboljeg. Goran Roce u tri se navrata upisao u strijelce, a imao je još nekoliko dobrih prigoda. Međutim, odlično je odigrala čitava ekipa iz Pule, Aganović je također zabio, ali i asistirao te iznudio crveni karton Aleksića. Sve u svemu, bila je to stvarno sjajna nogometna partija gostiju pod vodstvom Igora Pamića.

Katastrofalno poluvrijeme Osječana zaključio je Aleksić, koji je jednu polukontru Aganovića zaustavio oštrim prekršajem, a procjena suca Gabrila iz Splita da je to bilo za isključenje i raniji odlazak u svlačionicu.

U nastavku su gosti samo dovršili započeti posao i do kraja razbili domaći sastav.

Na isteku sat vremena igre Milić je izbjegao zaleđe, njegov pokušaj Mikulić je obranio, ali je na odbijenoj lopti najbliži Aganović, za 0:3, dok je Roce točku na i svog fantastičnog nastupa stavio 15 minuta prije kraja, kada je na ubačaj Havoića sjajnim volej udarcem svladao domaćeg vratara.

Bijelo-plavi su do kraja dvoboja ostali s devetoricom na travnjaku, kada je kapetan Smoje zaradio i drugi žuti karton, što Istrani ipak nisu iskoristili još kojim pogotkom za potpuno poniženje Slavonaca.

Istra 1961 se ovom pobjedom bodovno poravnala s Osijekom, ali ih je preskočila na ljestvici na sedmoj poziciji te s puno više optimizma gleda prema samoj završnici domaćeg prvoligaškog nadmetanja.

• Obrisan korisnik29.03.2013. u 23:48
    iz Osijeka sam i čestitam im na pobjedi !! pratim Istru cijelu sezonu, gledao ih sva 3 puta u OS ove sezone i sa sigurnošću tvrdim da je Istri mjesto među 3-4 ekipe u hnl-u ove godine, malo ih sreća nije pomazila do sada, al krenilo ih je !! Bravo, odlična ekipica !!!
  • Obrisan korisnik29.03.2013. u 22:00
    Nikakvo cudo, svaka utakmica bit ce derbi. Jedino me brine tko ce od drugoligasa uci, oni bi mogli upropastiti pogled na 1HNL i osjecaj da su unutra svi klubovi mocni. Steta da u toj 2HNL uopce nema nekih klubova koje bi se moglo zazelit u 1HNL, eventualno Dugopolje ili Sibenik, al ova liga 10 ce... [više na forumu]
  • arcturus29.03.2013. u 21:16
    Izlgleda bi sezona 2013/2014. mogla biti najkonkurentnija, a možda i najgledanija u povijesti HNL-a.
    arcturus
  • Obrisan korisnik29.03.2013. u 20:54
    Pratio sam malo Istru u pripremnom razdoblju i moram priznati da su pripreme odradili vrhunski,pa me njihovi rezultati ne iznenađuju!
  • Obrisan korisnik29.03.2013. u 19:36