MAXtv Prva liga, 22. kolo, 17.03.2012, 18:00 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 16.000
Suci: Ivan Bebek, Kezele, Skender (svi Rijeka)
Dinamo
Dinamo
Ivan Krstanović 79', 82' (11m)
2:1(0:1) Hajduk
Ante Vukušić 14'
Hajduk

Iz Maksimira:Tomislav Pacak, Borna Rupnik • subota, 17.03.2012.

Preokretom kojeg je režirao Čačićev joker s klupe, Ivan Krstanović, Dinamo je svladao Hajduk u najvećem hrvatskom derbiju s 2:1. Matematika će tražiti još malo vremena, no Dinamo je ovom pobjedom stigao na milimetar do osvajanja novog, sedmog uzastopnog naslova prvaka Hrvatske…

U solidnoj utakmici Dinamo je stigao do zaslužene pobjede s dva pogotka Krstanovića u završnoj fazi utakmice, nakon što je Vukušić u 12. minuti doveo Hajduk u vodstvo. Aktulni i izgledni novi prvak dominirao je cijelu utakmicu, ali na pogotke su Modri čekali sve do ulaska Krstanovića, jednog prekida i jednog sumnjivog kaznenog udarca. Ipak, velikih repova ne bi trebalo ostati, kako zbog Dinamove očigledne nadmoći tako i zbog činjenice da se 10 i 13 bodova prednosti čine jednako nedostižnima Hajduku…

Derbi ovoga puta nije bio standardno isprekidan velikim brojem prekršaja, no zato su se za prekide pobrinuli navijači koji su s dvije bakljade (jednom BBB, jednom Torcida) natjerali suca da u drugom dijelu nakratko povuče igrače s terena. Srećom, utakmica je ipak uspješno okončana.

Treneri su imali tek manjih stoperskih briga pri sastavljanju prvih 11, pa se Čačić izostanak Bišćana i Šimunića odlučio nadoknaditi parom koji je odlično funkcionirao početkom sezone, Tonel-Vida, dok je Balakov pružio priliku dvojcu Milović-Neretljak, pogurnuvši kapetana Andrića u srednji red.

Baklje i prekid

Iako derbi nije imao jako veliku rezultatsku zanimljivost, niti je bilo velikih najava uoči utakmice, niti je uopće atmosfera oko hrvatskog nogometa (i Dinama) posebno poticajna, na Maksimiru se skupilo oko 18.000 gledatelja, uključujući i oko 2.500 pripadnika Torcide. Inače raspjevan nastup BBB-i su pokvarili bakljadom u 27. minuti nakon čega je stiglo strogo upozorenje da se utakmica neće nastaviti u slučaju novih baklji na terenu. Gostujući navijači uzvratili su u 62. minuti, nakon čega je utakmica sukladno ranijem upozorenju privremeno prekinuta, iako s Juga niti jedna baklja nije stigla do terena, djelomično i zbog veće udaljenosti. Nakon 5-6 minuta pauze igrači su se vratili na teren, a srećom do kraja baklje nisu padale na teren.

Dinamo se rano nametnuo u sredini terena, ali prvi dio pokazao je da takva igra sasvim odgovara Hajduku. Prvu šansu propustili su Modri - Milan Badelj uzeo je loptu Andriću, povukao do 18 metara te naciljao, ali i promašio gornji lijevi kut.

Hajduk je, pak, prvu šansu iskoristio za prvi ligaški pogodak na Maksimiru od 2008. godine. Kontru Splićana povukao je Anas Sharbini po lijevoj strani i onda demonstrirao jednu od svojih najjačih strana, ubacivanje desnom vanjskom, a lopta koju je spretno zapucao Ante Vukušić izmigoljila je Kelavi iz ruku za 0:1 i veliko slavlje na južnoj tribini maksimirskog stadiona.

Gosti su mogli i trebali odmah gurnuti Dinamo u još veću rupu. Nakon jednog kornera Pivarić je amaterski pogriješio kao posljednji čovjek Dinama, trojica Splićana su se na čelu s Gabrićem sjurila prema Kelavi u pratnji Pivarića, no Gabrić nije bio ni pametan ni racionalan, uputio je mlaki udarac s 20 metara što je bio lak plijen za Kelavu.

Dinamo se nakon toga sabrao i dominirao do kraja prvih 45 minuta, ali malo mu je značila terenska nadmoć jer se mučio u posljednjoj trećini travnjaka. Kombinacije s puno kratkih pasova kroz sredinu nisu prolazile pored dobro organiziranog Hajduka, a na bokovima nije bilo raspoloženih igrača.

U takvoj igri Dinamo je složio tek nekoliko šansi za izjednačenje. U 25. minuti Rukavina je glavom prebacio loptu za Badelja koji puca iz voleja, iz okreta, snažno preko gola. Devet minuta kasnije nakon Sammirovog prekida glavom pokušava Leko, no Blažević dobro reagirao, a u 40. minuti Milović u posljednji trenutak izbija loptu ispred Pivarića. Hajduk je tek sramežljivo pokušao preko Anasa Sharbinija u 35. minuti, njegov udarac iskosa obranio je Dinamov vratar.

Nastavilo se u sličnom ritmu, Dinamo je držao loptu, kružio i tražio pukotinu u Hajdukovoj obrani, no nije bilo dovoljno raspoloženih pojedinaca koji bi terensku (uglavnom jalovu) nadmoć pretvorili u pogodak, čak rijetko i ozbiljniju šansu.

Prvu pravu u drugom dijelu propustio je Beqiraj – nakon što ga je Rukavina poslužio glavom, Beqiraj je iz odlične situacije u srcu šesnaesterca pucao pored gola. Bio je to poziv Čačiću za prve promjene, pa su uskoro na teren poslani Alispahić i Krstanović što se pokazalo dobitnim potezom za Dinamovog stratega.

U 74. minuti Alispahić je izveo korner, a nakon prvog, neuspješnog pokušaja glavom, Krstanović je uspio nogom poslati loptu u mrežu za Dinamovo izjednačenje. Hajduk se nije niti snašao, a Dinamo je u potpunosti preokrenuo rezultat. Krstanović je ušao u šesnaesterac i nakon malo kontakta s Obšivačem pao, što je sucu Bebeku bilo dovoljno da bi pokazao na bijelu točku. Krstanović je bio siguran realizator i tako se prometnuo u junaka derbija.

Hajduk je pri kraju sudačke nadoknade od osam minuta imao još jednu prigodu iz prekida, ali Sharbinijev ubačaj očistila je Dinamova obrana.

Ne briljantan, ali dovoljno dobar nastup Dinamu je praktički osigurao naslov prvaka čega su Modri bili i svjesni pa su pobjedu proslavili puno emotivnije nego što je to uobičajeno u Prvoj ligi.

• Obrisan korisnik19.03.2012. u 18:14
    Ponovno se vidi da je Hajduk bio bolji a Dinamo to nije mogao izdržati i zato su kukavički pobijedili!
  • Obrisan korisnik18.03.2012. u 23:06
    u jadu i bijedi dinamo je 3 svjetlosne godine ispred hajduka
  • Obrisan korisnik18.03.2012. u 14:39
    složija bi se. na žalost, bebek neće bit nit pod sumnjom nit kažnjen (iako, ruku na srce, nije HNL jedini takav), a ovi će nastavit laprdat o ukradenom prvenstvima i slično... imam 28 godina od kojih 18 godina slušam hajdukove plačipičkice i stvarno više nemam volje za to :(
  • trailer trash18.03.2012. u 12:29
    ahahahha, čim sam vidio na livescoreu krstanović 82' (pen.), odmah sam znao da će bit svega na sportnetu mislim da je Bebek pogrješio, al ne mislim da je bilo namjerno