1. Hrvatska nogometna liga, 28. kolo, 01.05.2010, 20:15 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 13.000
Suci: Vlado Svilokos (Sisak), Tomislav Petrović (Valpovo), Željko Grgec (Bistra)
Dinamo
Dinamo
0:0(0:0) Hajduk
Hajduk

Dinamov šampionski bod!

Tomislav Pacak, Vedran Attias • subota, 01.05.2010.

Protiv neopasnog Hajduka Dinamo je osvojio bod koji mu je donio peti uzastopni naslov prvaka Hrvatske. U jednoj neobičnoj državi ne čudi da je nakon tih šampionskih 0:0 Dinamo izviždan s terena jer nije pobijedio, jer nije igrao dovoljno lijepo, jer nije oduševio navijače prezentacijom napadačkog nogometa. Jedan standard vrijedi za Josea Mourinha, a drugi za Krunoslava Jurčića...

Malo je momčadi koje na ovakav način proslave naslov prvaka, i to peti zaredom - s posljednjim zviždukom suca Svilokosa Dinamo je i matematički postao prvak Hrvatske, a s tribina su se zaorili zvižduci na račun Modrih. Nula s Hajdukom očito nije zadovoljila maksimirske tribine kojima naslovi nisu dovoljni, a nema dvojbe da osvajanje titula - ako ih nemate s kime podijeliti - gubi na čari. Korjenite su promjene potrebne u Dinamu i oko Dinama da bi taj klub postao zdrav i da bi uspjehe imao s kime podijeliti. Mučnu atmosferu dodatno je pokvario sukob navijača s policijom u poluvremenu utakmice...

SUKOBI NAVIJAČA S POLICIJOM

Nažalost, utakmica koja je donijela Dinamu naslov prvaka obilježena je i navijačkim incidentima. Poluvrijeme je proteklo u ozbiljnom sukobu navijača Dinama s policijom. Započelo je na istočnoj tribini, a potom se proširilo na sjevernu, a mogle su se vidjeti ružne scene – gađanje policije s bakljama i stolicama, ali i žestok udar sa suprotne strane. Zbog toga se odužio odmor, utakmica je bila nastavljena tek nakon što su neredi prekinuli. Inače zgodan dekor od 15-ak tisuća gledatelja definitivno je pokvaren takvim scenama, a kad tome pridodamo brojne baklje s obje strane (Torcide je bilo oko 1.000), uvredljive povike i zviždanje i nezadovoljstvo domaćih navijača s rezultatom koji donosi naslov prvaka – jasno vam je u kakvoj je atmosferi Dinamo došao do naslova prvaka Hrvatske.

Sukobi navijača nastavljeni su nakon utakmice u Maksimirskoj koja je postala poprište pravog malog rata, ali to je već vijest za izvjestitelje crne kronike, a ne Sportneta.

Prilično dosadno i nesadržajno prvo poluvrijeme proteklo je u terenskoj dominaciji Dinama, ali s malo ozbiljnih situacija pred Subašićem. U utakmici u kojoj je trebao ići na pobjedu kako bi zadržao šanse za naslov prvaka, Hajduk je jedva nekoliko puta prešao centar u tom periodu igre, što je s obzirom na sastav momčadi (istureni Ibričić, s potporom Oremuša) bilo i očekivano.

U petoj minuti Mario Mandžukić je uspio gurnuti loptu prije Subašića na 10 metara od gola, ali u posljednji trenutak reagira Pandža ispred Slepičke. Jedinu kakvu-takvu opasnost gosti su složili u 10. minuti - Oremuš je nabacio, a Cernat iz teške situacije poslao loptu prilično iznad gola.

Dinamo je dosta preskakao igru (odnosno gusti Hajdukov vezni red), ali trojica napadača nisu uspijevala primiriti te lopte, pa tako ni stvoriti veće opasnosti. Dinamo je pokušavao iz prekida – u 25. je Ibanez pucao prizemno (lako za Subašića), a u 27. se Sammirova lopta odbila od živog zida, a u zadnji ju je trenutak ispred Mandžukića odbio Hajdukov vratar. Jednu od rijetkih ozbiljnijih opasnosti Hajduk je složio nakon povezanih pogrešaka Barbarića i Badelja, ali Ibričićev ubačaj sjajno ispred Skoke izbija Leandro Cufre - najdojmljiviji igrač prvog dijela utakmice.

TKO JE TU PRVAK?

Utakmica prvoplasiranog i trećeplasiranog kluba u kojoj je prvoplasiranom trebao bod za naslov prvaka, a trećeplasiranom pobjeda da bi ostao u toj utrci protekla je u najmanje rečeno čudnim okolnostima. Domaći navijači bili su nezadovoljni igrom i rezultatom, iako je prije nekoliko dana veći dio zemlje salutirao Joseu Mourinhu zbog načina kako je prošao u finale Lige prvaka. Tako je Dinamo osvojio petu uzastopnu krunu, a navijači su bili nezadovoljni, što je, valjda, potpuno normalno i shvatljivo. U igri je, pak, pobjedu tražio domaćin, iako je ona zapravo trebala – gostu. Gosti su odugovlačili, a domaći se žurili, i da ste se slučajno našli na Maksimiru – nema dvojbe da biste pomislili kako je Dinamu trebala pobjeda, a ovako je prvak – Hajduk.

Čuvajući ih za finale Kupa, u poluvremenu su Andrić i Skoko ostali u svlačionici, a priliku su dobili Vukušić i Jozinović.

Dinamo je bolje zaigrao na startu tog drugog poluvremenu, a u 48. minuti prekrasnu je šansu propustio Mario Mandžukić. Odlično je po lijevoj strani prošao Badelj, poslao povratnu loptu za Mandžukića koji s 12-13 metara puca po zemlji, vrlo slabo i prelagano za Subašića. I sedam minuta kasnije Mandžukić je bio u dobroj situaciji, Dodo ga je proigrao u prostor, ovoga puta udarac nije slab – ali je potpuno neprecizan.

Nakon kreativne stanke od 20-ak minuta, Dinamo je opet zaprijetio u 77. minuti. Etto je probio desno krilo i dao prizemnu loptu za Doda koji loše reagira i puca preko gola.

Dinamo je pokušavao doći do pogotka, ali nije mogao ili znao (ili oboje), nisu pomogle ni Jurčićeve zamjene (Antolić, Kramarić). Derbi je tako završio s nepopularnih 0:0, pa je Dinamo sezonu okončao bez pobjede u međusobnim susretima (u četiri susreta), ali će i petu sezonu zaredom u vitrine pospremiti naslov prvaka Hrvatske.

Pitanje je samo – s kime će ga proslaviti?

• Obrisan korisnik02.05.2010. u 14:35
    zasto se samo o dinamu i njegovok losoj igiri prica? pa hajduk nije izglednu priliku stvorio odkad je spaco tener. ima rezultat, ali je vecinu golova slucajno zabio. ja kao navijac hajduka se stidim jucerasnje partije. bilo je i prije losih igara na maksimiru, ali onako odigrati, bez imalo zelje i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik02.05.2010. u 01:04
    Slažem se da nitko ne bi trebao biti imun na kritiku vlastitih navijača ("navijača"), ali bi svatko(!) trebao biti zaštićen od pljuvanja vlastitih "navijača". Jel se već u studenom pisalo da je Dinamo prvak? Jest! Je l' bilo jasno da će biti prvak? Jest! Jel 200 ljudi na stadionu može motivirati... [više na forumu]
  • krunchie1901.05.2010. u 23:54
    blažičko uvjerljivo najslabija karika
    krunchie19
  • Obrisan korisnik01.05.2010. u 23:47
    pa ne virujem baš da je novinar tija usporedit inter i barcelonu sa hajdukom i dinamom...sičam se kad prije nego šta je doša laporta barcelonu baš i nije išlo i kad je izgubila domaću utakmicu,pola sata nakon završetka utakmice 80 000 ljudi je zviždalo tadašnjem predsjedniku...a danas na utakmicu... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik01.05.2010. u 23:41
    Laslo, ti imaš pravo kada se radi o posjećenosti. Treba biti uz svoj klub koliko god "smrdilo" iz svečane lože, koliko god prljave stolice bile (dakle, nisu čišćene uopće, a ne neodgovarajućim deterdžentom) :-)Ovdje se radi o tome je li razočaranost ovakvom izvedbom (već 5-6 u nizu) opravdana, je... [više na forumu]