1. Hrvatska nogometna liga, 20. kolo, 13.03.2010, 20:15 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 10.000
Suci: Andrej Burilo (Osijek), Petrović (Valpovo), Barišić (Osijek)

Bernard Jurišić • subota, 13.03.2010.

Kasnim pogotkom Kreilacha, Rijeka je na Poljudu osvojila bod i prekinula pet kola dug pobjednički niz Hajduka. Hajdukovci su dugo lomili riječki otpor i slomili ga preko Skoke u 74. minuti, no nisu uspjeli sačuvati prednost do kraja...

Florin Cernat
84'
Nenad Gračan

Lijep ambijent dočekao je Hajduk i Rijeku u Jadranskom derbiju u Splitu. Desetak tisuća gledatelja došlo je pogledati hoće li Hajduk produžiti pobjedničku seriju na šestu u nizu ili će se Rijeka osladiti bodovima s Poljuda.

Hajdukovci su očekivano pritisnuli od samog početka, a već u 7. minuti zatresla se riječka vratnica. Strinić je ubacio s lijevog boka, Anas Sharbini u sredini proslijedio glavom loptu na drugu vratnicu, a tamo je stoper Jonjić skrenuo dovoljno da pogodi vratnicu, ne i mrežu.

Uvertira Splićankama

U dvostrukom sportskom okršaju između Splita i Rijeke u Spaladium Areni i na Poljudu zadovoljniji su bili autsajderi. Odbojkašice Splita 1700 pobijedile su favoriziranu Rijeku u polufinalu završnog turnira Srednjoeuropske lige, ali nogometaši Rijeke "izjednačili" su omjer na 1-1, iako nisu pobijedili Hajduk. No, i bod je Rijeci bio poput pobjede.

Anas je u prvom dijelu bio rastrčan, dvaput je munjevito prošao po lijevom krilu i ušao u kazneni prostor, no najprije nije stigao ubaciti, a zatim njegovi suigrači nisu uspjeli bolje iskoristiti njegov ubačaj. U 37. minuti Andrić sjajnom dugom loptom pronalazi Tomasova, ovaj izlazi sam pred Radmana na desnom rubu peterca, no ne uspijeva ga prebaciti.

Riječani su zaprijetili tek dvaput preko Fernandeza, ali u prvom dijelu je bilo očito kako su u Split došli prije svega braniti svoju mrežu. S druge strane, Hajdukovcima je preostalo još 45 minuta za pronalazak puta do gostujuće mreže.

Nisu ga domaći pronašli ni u 51. minuti, kad je čudesan "Youtube-promašaj" kreirao Vukušić. Andrić je snažno potegnuo s 20 metara, Radman je odbio loptu do Vukušića koji mo je ostao iza leđa i umjesto prazne mreže s 10 metara zatresao - gredu. Šest minuta kasnije, još je jednu dobru prigodu Anas Sharbini upropastio poslavši loptu nebu pod oblake.

Sve do 74. minute trajalo je kruženje Hajdukovih igrača oko riječkog kaznenog prostora, ali bez pravog zadnjeg pasa koji bi probio gusti bunker gostiju. A onda je Josip Skoko potegnuo s 25 metara prizmeno, vratar Radman uspio je samo dotaknuti loptu, ali ne ju i obraniti i Hajduk je poveo.

Desetak minuta Hajduk je čuvao prednost i gurao Rijeku daleko od svojih vrata, no u 88. minuti posve iznenadno, Rijeka je stigla do izjednačenja. Iz okomito izvedenog slobodnog udarca gotovo s centra Kreilach je skočio ispred Subašića, prebacio ga i poslao loptu u mrežu za 1:1.

Hajduk je tako lako prosuo ono što je teško stekao, a Riječani su prezadovoljni napustili Split. Hajdukova serija od pet pobjeda je prekinuta u Jadranskom derbiju, a splitski uspon prema vrhu ljestvice je zaustavljen.