Zimski sportovi

Pobjeda na ledu i na tribinama

Borna Rupnik • nedjelja, 27.12.2009.

Hokejaši zagrebačkog Medveščaka konačno su svladali i mađarsku momčad u ligi EBEL, Albu Volan. U odličnoj atmosferi punog Doma sportova nadjačali su goste rezultatom 4:1...

Konačno je pala i Alba Volan! Hrvatski je predstavnik u ligi EBEL izgubio sva tri dosadašnja susreta, ali u četvrtom je pokušaju uspio. Pred uobičajeno rasprodanom Ledenom dvoranom Medvjedi su slavili 4:1, a sjajnom je ugođaju doprinos dala i brojna skupina gostujućih navijača, koja se nije predavala usprkos rezultatu. No, i u tom su duelu zagrebački navijači odnijeli pobjedu jer ih je konkurencija samo potaknula na još glasniju podršku svojim ljubimcima.

Medveščak je vrhunskom predstavom u prvoj trećini stigao do ugodne prednosti od 3:0. Manje od dvije minute trebalo je Christopheru Powersu i Joelu Prpicu da proigraju Brada Smytha, a iskusni Kanađanin uz pomoć mađarske obrane zabija za vodstvo. U petoj minuti sjajnu je priliku imao i Rok Jakopič, no nije se najbolje snašao.

Ipak, nedugo potom njegov je propust ispravio Mike Prpich. Richard Seeley je ušao u slobodan prostor i pucao, Zoltan Hetenyi samo odbio, a Prpich posprema otpadak za 2:0. Ni na treći se pogodak nije dugo čekalo. Medveščak je u 11. minuti igrao bez kažnjenog Johna Hećimovića, ali Aaron Fox u odličan protunapad šalje Joela Prpica, a ovaj sam pred Hetenyijem ne griješi.

Medvjedi su kontrolirali veliku većinu zbivanja na ledu, a nekoliko odličnih šansi Mađarima je obranio raspoloženi Robert Kristan i tako zaslužio svoj dio ovacija s tribina. Prije isteka prve trećine još je jednom zatresla mreža Albe Volan, ali je drugi Smythov gol poništen zbog ranijeg nepropisnog poteza.

Mađari su u drugu trećinu ušli puno agresivnije i čvršće, što je rezultiralo s nekoliko opasnih situacija pred Kristanovim golom, no slovenski je čuvar mreže pohvatao sve što je morao. Medveščaku je trebalo desetak minuta da uspostavi ravnotežu, ali do četvrtog zgoditka nije mogao.

Stopostotne su šanse promašili ponovno Jakopič te John Hećimović, no gol je visio u zraku. Međutim, pao je na drugoj strani terena, i to u najgorem mogućem trenutku. Minutu prije odlaska na drugi odmor iz ničega je opalio Marton Vas, a pak se polako prošetao iza Kristanovih leđa. Mogla je Alba Volan brzo dodatno smanjiti rezultat, ali u posljednju se dionicu ušlo s prednošću Medvjeda 3:1.

Povratak u rezultatski neizvjesnije vode unio je nervozu među igrače te su gledatelji u 43. minuti svjedočili općoj gužvi i naguravanju, a lošije je prošla domaća momčad - s dva isključenja naspram gostujućeg jednog. Prijetnji je bilo pred oba gola, a posebno se ističu prilike ekipe iz Szekesfehervara iz 47. i 48. minute, kada nisu zabili ni nakon četiri uzastopna udarca iz blizine.

Na kraju su Mađari presudili sami sebi - u 52. minuti dobili su dvominutnu kaznu zbog previše igrača na ledu. Dugo je Medveščak pleo mrežu oko Hetenyija da bi Hećimović okušao svoj udarac i golom za 4:1 zapečatio mađarsku sudbinu.

Već u utorak Medvjedima dolazi Red Bull iz Salzburga, sada jedina momčad protiv koje još uvijek nisu ubilježili pobjedu.