Cibona prohujala Pionirom

Ivor Krapac • srijeda, 14.10.2009.

Košarkaši Cibone uspješno su odradili prvi jači izazov u novoj sezoni. Momčad Velimira Perasovića je u drugom kolu NLB lige u reprizi prošlosezonskog finala ovog natjecanja uzela puni plijen na gostovanju kod Partizana...

Kvalitetna obrana i raspoloženi Marko Tomas i Antonio Graves u napadu bili su dovoljni da Cibona uzme ono po što je došla u Pionir. Uzimajući u obzir da je Partizanu ovo bila prva službena utakmica u sezoni, ujedno i prva nakon povratka s američke turneje, prilika je bila velika, a momčad Velimira Perasovića nije je ispustila - završilo je sa 64:51, bez previše komplikacija nakon dolaska do prvog značajnijeg vodstva u drugoj četvrtini.

Početak utakmice bio je tvrd, bez puno poena i s nekoliko izgubljenih lopti obje momčadi, a vodstvo je većim dijelom prve četvrtine bilo na Ciboninoj strani. Marko Tomas je sa šest poena povukao Cibose do 11:7, no do prvog dvominutnog predaha Partizan se potpuno vratio i u drugu dionicu ušao s 14:14. S obzirom na šest promašenih slobodnih bacanja (2/8), domaći su mogli stajati i bolje.

U drugoj četvrtini dogodio se prvi veći rezultatski lom. Slično trećoj dionici u pobjedi nad Širokim u prvom kolu, Cibona se na krilima Antonija Gravesa odvojila od protivnika - Amerikanac je sa svojih deset poena imao vodeću ulogu u seriji od 15:4 i bijegu do 33:22 nedugo prije poluvremena, ostavljajući Beograđane bez pravog odgovora. Domaći su do 15-minutnog predaha stigli samo smanjiti na 33:25 uz zakucavanje Slavka Vraneša potkraj četvrtine.

Rano u drugom poluvremenu Cibona nije ispuštala visoku prednost, a Partizan se primaknuo tek u drugoj polovici treće dionice. Žarko Rakočević je sa svoja četiri poena pomogao u smanjenju na 41:36 u 29. minuti, dok je Jan Vesely, koji u prvom poluvremenu nije uspio ubaciti baš ništa s crte slobodnih, utrpao dva za 43:38 za Cibose uoči završnih deset minuta.

Partizan je i dalje bio "na životu", s nadom u pobjedu, a da se utakmica potpuno ne zakomplicira pobrinuo se Marko Tomas. Hrvatski reprezentativac je u posljednjoj četvrtini pokazao ono zbog čega ga je Cibona dovela - sa šest poena u kratkom razdoblju pomogao je u odlasku do lagodnijih 51:41, da bi nešto kasnije, u 36. minuti, pogodio tricu za 56:45, nakon čega je Partizanov otpor praktički bio slomljen. Do kraja je preostalo samo odraditi posao, a Cibona ima dovoljno kvalitete da izboreno ne bi ispustila iz ruku.

Marko Tomas završio je s 22 poena i pet skokova, dok je Antonio Graves ubilježio 15 poena sa samo jednim promašajem iz igre (6/7). Jamont Gordon pridružio se s 12 poena, uglavnom iz slobodnih bacanja (10/14), iz igre je pucao 1/7.

Najefikasniji domaći igrači bili su Jan Vesely (12 poena) i Žarko Rakočević (10 poena), a među onima koji su zakazali u Partizanovim redovima, vrijedi izdvojiti Aleksandra Rašića i Dušana Kecmana koji nisu pokazali gotovo ništa. Rašić se više istaknuo po negativnom, čak osam izgubljenih lopti za samo 18 minuta na parketu.