1. Hrvatska nogometna liga, 5. kolo, 23.08.2008, 20:05 h, Stanovi, Zadar, gledatelja: 4.000
Suci: Damir Batinić (Osijek), Tomislav Petrović (Valpovo), Tomislav Šetka (Đakovo)

Sanja Čalić • subota, 23.08.2008.

Zadar se sjajno nosio s Dinamom čitavo jedno poluvrijeme i stigao do dva pogotka prednosti, ali je vodeća momčad prvenstva u drugom poluvremenu prebacila u višu brzinu i zahvaljujući pogocima Boška Balabana i Marija Mandžukića zadržala stopostotni učinak u ovome prvenstvu.

Roko Mišlov
73'
19
Šime Gregov
78'
15
Jure Jerbić
86'
Branko Ivanković

Zadrani su u izvrsnoj atmosferi prepunih obnovljenih Stanova odigrali sjajan dvoboj protiv Dinama u prvoj noćnoj utakmici na tom stadionu. Trener domaćina Dalibor Zebić ipak nije mogao računati na ozlijeđenog kapetana Suraća koji unatoč velikoj želji nije ni ni bio u sastavu, stoga se Mitroviću u vrhu napada priključio Terkeš. S druge strane, Branko Ivanković Zadranima je suprotstavio jedanaestoricu s Tadićem umjesto najavljivanog Balabana u napadu.

Početak susreta protekao je u neobećavajućoj i nepovezanoj igri isprekidanoj kako pogreškama, tako i prekršajima. Zadrani su u susret krenuli s mnogo odlučnosti, te je omjer snaga na terenu bio ravnopravan, s čak i malom prevagom na zadarskoj strani. Pokušavali su Zadrani prodrijeti u Dinamov kazneni prostor preko desnog boka gdje se Hrgović mnogo mučio s Bilaverom koji je i sam u 18. minuti pokušao svladati Kelavu, no njegov udarac Dinamov je vratar bez većih teškoća obranio.

Dinamo je izgledao potpuno nemotivirano i bezidejno i nije uspijevao stvoriti niti jednu akciju kojom bio ozbiljnije ugrozio u prvom dijelu gotovo besposlenog Ježinu, dok je Zadrov napadački pristup vrlo brzo urodio plodom za što se pobrinuo tandem Terkeš – Mitrović. Najbolji prošlogodišnji strijelac prvenstva uposlio je u šesnaestercu mladog zadarskog napadača kojeg je potom srušio Kelava, a sudac Batinić bez mnogo razmišljanja pokazao je na bijelu točku. Za veliko zadarsko slavlje u 20. minuti pobrinuo se Župan koji je bio siguran u izvođenju jedanaesterca i doveo Zadar u vodstvo (1:0).

Postignuti pogodak domaćima je dao dodatna krila te su nošeni glasnom podrškom Tornada i svoje publike nastavili stvarati pritisak na Dinamovoj polovici, stoga se na novi pogodak nije moralo dugo čekati. Sjajnim ubacivanjem u 32. minuti Župan je pronašao Terkeša koji je zabio prekrasan gol glavom za povećanje Zadrovog vodstva (2:0) čime su dodatno šokirali vodeću momčad prvenstva.

Već dvije minute kasnije izvrsni Tomasov izbacio je Dinamovu posljednju liniju iz igre i stvorio si priliku iz koje je mogao matirati Modre, no njegov je udarac s ruba kaznenog prostora obranio Kelava i spasio svoju momčad od velikog potopa. Nekoliko minuta pred odlazak na odmor probudili su se i gosti koji su u dvije minute opasno zaprijetili Zadranima.

Najprije je Balaban, koji je ranije zamijenio Tadića, u 42. minuti iz slobodnog udarca silovito pucao, no njegov je udarac završio uz samu vratnicu, a nakon toga je Ježinu uposlio i Mandžukić no ni njegov udarac nije imao slavniji kraj. Sjajno su potom Mandžukić i Morales izigrali Zadrovu obranu, no Ježinu, koji se iskazao još jednom intervencijom, nisu uspjeli svladati, stoga su Zadrani potpuno zasluženo prvi dio susreta zaključili s rezultatom na svojoj strani.

No drugi dio susreta ponudio je novo, mnogo bolje lice Dinama kojem je trebalo svega deset minuta za smanjenje velikog zaostatka. Baš kao i u 42. minuti slobodni je udarac izveo Boško Balaban, ovog puta mnogo uspješnije, te je, zahvaljujući i lošijoj reakciji zadarskog vratara kojem su se ovakvi udarci dosad pokazali slabom točkom, zagrebački sastav u 55. minuti započeo svoj veliki preokret (2:1). Već šest minuta kasnije Ježina je ponovno morao po loptu u svoju mrežu kada je asistenciju Sammira na najbolji način iskoristio Mandžukić koji se riješio Zadrovih obrambenih igrača i vrlo lijepim pogotkom Dinamu donio izjednačenje (2:2).

Zadrani su nakon dva primljena pogotka izgubili svoj ritam igre, dok je Dinamo nastavio dokazivati svoju nadmoć koja se i odrazila na rezultat. Ponovno je u 71. minuti pred Ježinu izbio Balaban, primio loptu i poslao je u bliži kut Zadrovog čuvara mreže potpuno ga iznenadivši svojim udarcem koji je Dinamo približio osvajanju sva tri boda (2:3). Dalibor Zebić pokušao je unijeti svježine u igru svoje momčadi uvevši mlade Mišlova, Gregova i Jerbića u igru, no sve do pred kraj susreta Zadar nije uspijevao othrvati se Dinamovom pritisku.

Mogao je Zadar u samoj završnici i do izjednačenja, no izvrsno je reagirao Kelava koji je najprije obranio vrlo opasan udarac Tomasova, a potom i Terkeša. Tako su Zadrani još jednom bili vrlo blizu velikog podviga, no to nije bilo dovoljno za pozitivan rezultat, iako su prikazali vrlo dobru igru. Dinamo, pak, uoči važnog dvoboja sa Šahtarom, nije oduševio, no unatoč tome uspio je zadržati maksimalan učinak u prvenstvu.