1. Hrvatska nogometna liga, 5. kolo, 23.08.2008, 20:00 h, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 4.000
Suci: Ivan Bebek, Volf, Kezele (svi Rijeka)
Hajduk
Hajduk
Nikola Kalinić 40', 71' (11m), 77' (11m)
3:1 Slaven Belupo
Mario Jurić 6'
Slaven Belupo

Kalinić donio mir

Bernard Jurišić • subota, 23.08.2008.

Nikola Kalinić s tri je postignuta pogotka donio malo mira u Hajdukove redove uoči uzvrata 2. pretkola Kupa Uefe protiv Deportiva. Splićani su preokrenuli rano vodstvo Slaven Belupa i na krilima svog najvrjednijeg eksponata pobjegao s neugodnog dna...

Hajduk

Nogometaši Hajduka uspjeli su ispisati dobru pozivnicu svojim navijačima za Deportivo, ali i s tri boda odvojiti se od neugodnog začelja na koje su pali nakon teških poraza od Zagreba i Rijeke. U derbiju dva hrvatska europska aduta, više nade u prolaz nakon današnjih 90 mogu imati - Splićani.

Otvaranje je opet bilo užasno za Hajdukovce. Kao i protiv Varteksa u 2. kolu, gosti su poveli na Poljudu već u 6. minuti. I opet se ukazala boljka koja Hajdukovu momčad prati ove sezone. Čaval je ubacio duboku loptu s lijevog boka, u sredini je najsnalažljiviji Mario Jurić i lako pogađa za vodstvo Slavena. Posve isti pogodak kakav je Hajduk primio na Kantridi prošle nedjelje.

Hajdukovim nogometašima trebalo je desetak minuta za oporavka od šoka, a onda su stisnuli obruč oko koprivničkih vrata. Pritiskali su domaćini, iz minute u minutu kao da su osvajali po metar prostora bliže Rodiću. Završnih desetak minuta Slaven je bio "u konopcima", a Hajduk je jednu loptu uspio gurnuti preko gol-linije.

Dogodilo se to u 40. minuti, kad je Andrić ubacio iz kornera u sredinu, Bartolović skrenuo loptu, a Nikola Kalinić spretno je ubacio u mrežu za izjednačenje. Za Splićane je bila šteta što se krenulo na odmor, jer djelovalo je da drugi gol visi u zraku.

U drugom dijelu Vučević je morao baciti sve karte na stol. Senijad Ibričić u utakmicu je krenuo s klupe, što je bilo i logično s obzirom da je u zadnje tri utakmice bio neprepoznatljiv. Oremuš je zamijenio "živog" Tičinovića, a Ibričić je ušao umjesto Gabrića.

Preokret Hajduka dogodio se u šest minuta, oba puta iz, dojam je, opravdano dosuđenih kaznenih udaraca. U oba navrata akteri su bili Nikola Kalinić i Kaja Rogulj, a stoper gostiju samo je prekršajima uspio zaustaviti Hajdukova napadača. Kalinić je oba puta uzeo loptu u svoje ruke, makar mu je kod drugog jedanaesterca Ibričić želio "uzeti vrhnje", sigurno realizirao oba jedanaesterca i trasirao Hajdukov put prema zaslužena tri boda.

Do kraja Slaven nije uspio ozbiljnije priprijetiti, a i inače Koprivničani nisu danas svojom igrom opravdali drugo mjesto na ljestvici. Nakon postignutog pogotka potpuno su se povukli na svoju polovicu i praktično nisu ozbiljnije zaprijetili Subašiću. Hajduk je potpuno zasluženo došao do pobjede i malo zraka nakon dva teška poraza od Zagreba i Rijeke.