1. Hrvatska nogometna liga, 20. kolo, 23.02.2008., Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 8.000
Suci: Igor Križarić, B. Križarić, Jambrović (svi Čakovec)
Anas Sharbini 5'
Rijeka

Hajduk - Rijeka: Dobili bod ili izgubili dva?

Bernard Jurišić • subota, 23.02.2008.

Poraz Dinama unio je dodatnu dozu dramatike u Jadranski derbi na Poljudu. Ipak, nakon 90 minuta bitke oba protivnika morala su se zadovoljiti tek podjelom bodova. Hajduku nije pomogla ni činjenica da je čak 73 minute igrao s igračem više...

Andre Luiz
19'
Zlatko Dalić

Torcida je uoči prvog sudačkog zvižduka čestitala svom klubu 97. rođendan, a na jugozapadnoj tribini skupilo se dvjestotinjak pripadnika Armade. Oko 8.000 gledatelja došlo je pogledati derbi klubova koji se žele zadržati što bliže Dinamu na vrhu.

Slika 4 od 5.

Umjesto uraganskog početka Hajduka, utakmicu su agresivnije otvorili – gosti. Takav pristup isplatio im se već u 5. minuti, kada dvostruko dodavanje Jakirovića i Sharbinija potonji pretvara u vodstvo Rijeke 0:1.

Hajdukov odgovor čekao se 12 minuta. Cernat sjajnom loptom pronalazi Rukavinu u kaznenom prostoru. Ovaj još ljepše prima loptu i prolazi Čaglja, koji ga povlači za dres, zarađuje isključenje, a splitska momčad dobiva najstrožu kaznu. Loptu je namjestio Rukavina, ali njegov nonšalantan i loš udarac riječki vratar Žilić odbija u korner.

Slika 1 od 2.

Ipak, izjednačenje je samo odgođeno i to samo za minutu. Nakon kornera Rubil snažno poteže s 20 metara, Žilić odbija loptu ali samo do Verpakovskisa, koji je sprema u mrežu za 1:1. Riječani su tražili zaleđe, no sudac ga nije označio.

Zato je označeno u 25. minuti, kad je na gotov identičan način Hajduk skoro poveo. Cernat je odlično pucao s 18 metara u desno vratnicu, Gabrić pritrčava i pogađa, ali je bio iza zadnjih riječkih igrača.

Slika 2 od 3.

Rijeka potom opet preuzima igru u svoje noge i prijeti iz tri dobre situacije. U 31. minuti Đalović izigrava obranu Hajduka koja je očekivala zaleđe, ulazi do Varvodića i puca u bliži kut, mladi Hajdukov vratar brani. U 38. minuti dvaput su gosti zaprijetili, preko Đalovića i Sharbinija, no rezultat se nije promijenio.

Drugo poluvrijeme otvara nespretnost Žilića koju ne koristi Verpakovskis, a Latvijac u 53. ubacuje za Rukavinu, koji prerano skače i loše puca. Igrača više Hajduk nije znao pretvoriti u konkretnu prednost, što je vrijeme više odmicalo, Hajdukovci su djelovali sve nemoćniji pred riječkim blokom.

Slika 3 od 4.

Štoviše, meč-loptu za pobjedu u 72. minuti imali su Riječani. Đalović je oduzeo loptu domaćinima na 20 metara i ubacio je u peterac, tamo je sam Škoro, no umjesto u mrežu, loptu šalje preko grede. U 77. nakon kornera Sharbinija lopta završava na Hajdukovoj vratnici.

U 82. minutu Hajdukov trener ubacuje i Nikolu Kalinića, ali Hajdukovu meč-loptu propušta Bušić. Igrala se 83. minuta, Čop je uposlio Bušića koji izlazi sam pred Žilića, no prebacuje i njega i gredu, uz gromoglasan uzdah s tribina. Još je u posljednjoj minuti Rubil pucao s 20 metara, lopta je prohujala pored desne vratnice.

Slika 5 od 6.

Tako su na kraju Riječani Poljud napustili zadovoljni, jer su izdržali 73 minute s igračem manje, a mogli su čak i slaviti. Ipak, dojam je da su obje momčadi prije izgubile po dva, nego osvojile jedan bod – posebno u trenutku kad su dočekale kiks Dinama.