Rijeka - Hajduk: Teški uvjeti, vrlo dobar nogomet

Bernard Jurišić • subota, 14.05.2005.

Po teškim uvjetima, na kišoj okupanoj Kantridi, Rijeka i Hajduk podijelili su bodove u vrlo dobroj predstavi. Splićani su za razliku od srijede i Kupa, ovog puta nadigrali domaćine, ali nisu uspjeli postići više od jednog pogotka. Po dobro ustaljenom pravilu, propusna obrana i ovog je puta imala "svoj trenutak", što je najbolji strijelac lige Tomislav Erceg znao iskoristiti. Splićani su imali čak 18 udaraca na vrata, domaćini upola manje.

Blatnjak je bio nerješiva enigma domaće obrane, u prvom poluvremenu na lijevoj, u drugom na desnoj strani. Već u 11. minuti sam si je stvorio prigodu za udarac, ali loptu šalje ravno u vratara.

Na drugoj strani, Dunković će vjerojatno dugo pamtiti 17. minutu. "Provozao" je pola veznog reda Hajduka i izašao oči u oči s Balićem, a onda neshvatljivo loše pucao. U 24. minuti aktivni Linić ubacuje za Ercega, čiji udarac Balić efektno brani.

Tri minute kasnije Damjanović opasno prijeti sa više od 20 metara, a ponovljena akcija Linić – Erceg završava na sličan način kao i prethodna. U 30. minuti Blatnjak "valja" Ivančića i snažno puca, no malo pored vratiju. Minutu kasnije Blatnjak izvodi isti trik, opet snažno i precizno puca, a lopta se od unutarnjeg dijela vratnice odbija u polje.

A onda pogoci na obje strane. Hrman u 37. minuti šalje odličnu loptu u sredinu šesnaesterca, gdje ju dočekuje Dragičević i sprema u mrežu za 0:1. Četiri minute kasnije Mujdža ubacuje loptu u padu prema srcu Hajdukovog šesnaesterca, gdje gostujuća obrana zaboravlja na Ercega, što rijetko ostaje nekažnjeno. Trzaj glavom Ercega za 1:1 i 16. prvenstveni pogodak.

Nastavak otvara traljava završnica sebičnog Dragičevića, nakon čega Blatnjak prijeti iz slobodnog udarca, no Radman je spreman. Uzvraća Tadić na drugoj strani, no malo neprecizno.

Potom kreće "kanonada" prema riječkim vratima. U 68. minuti Blatnjak servira loptu Bušiću u petercu, koji nedovoljno visoko skače i slabo zahvaća loptu. Pet minuta kasnije Žilić ubacuje, Bartulović glavom u sredini puca preko gola. U narednom napadu Blatnjak ubacuje, Bartulović u sredini natrčava i puca glavom u padu, a Radman uz pomoć grede odbija loptu u korner. Nakon kornera Bušić visoko skače u petercu i šalje loptu prema mreži, no s gol-linije Mitu odbija loptu i spašava bod domaćinu.

Tako je Jadranski derbi okončan bez pobjednika, a pitanje prvaka prolongirano za posljednja tri kola. Hajduk ipak može biti zadovoljan, jer je iz serije gostovanja izašao s dva boda prednosti pred prvim pratiteljem (Inter), a šest pred drugim (Rijeka). U naredna tri kola Splićani samo jednom gostuju, i to upravo kod Intera, dok kod kuće dočekuje Slaven i Varteks.