Hajduk - Rijeka: Slišković darivao Riječane bodovima

Bernard Jurišić • subota, 09.04.2005.

Blaž Slišković kukavičkom je taktikom odlučio derbi u kojem je Hajduk namjeravao "riješiti prvenstvo". Dvadeset minuta prije kraja, Slišković je izveo taktički "harakiri", pokušavši sačuvati minimalnih 1:0 vađenjem napadača i povlačenjem u obranu. Rijeka je znala kazniti takav odnos domaćeg trenera i na najslađi mogući način, pogotkom u 90. minuti uzeti bod i vratiti se u ravnopravnu borbu za svoju prvu titulu prvaka u povijesti.

Slika 1 od 1.

Prije početka utakmice odana je još jedna počast preminulom Papi Ivanu Pavlu II, pjesmom "Rajska djevo kraljice Hrvata" i minutom šutnje. Navijači Rijeke zapeli su u prometu, pa su na stadion ušli tek u 35. minuti. Taman da vide vodeći pogodak domaćina.

Utakmicu je otvorio prodor i odličan udarac Kranjčara u 4. minuti, koji je završio u korneru. Uzvratili su Mitu i nevidljivi Erceg u 25. minuti, no najbolji strijelac HNL-a nije bio dovoljno brz za Rumunjevu loptu. Dvije minute kasnije Leko i Kranjčar odigravaju dupli pas, Leko ulazi u šesnaesterac, no u posljednji tren ga sustižu obrambeni igrači, a Lovrek slabo puca.

Prigodu prvog dijela propušta Dumitru Mitu u 28. minuti. Erceg upošljava Novakovića na desnoj strani, ovaj pronalazi Mitua u sredini, koji s pet metara prebacuje vrata, u idealnoj prigodi.

Po dolasku gostujućih navijača na stadion, dolazi i prvi pogodak Hajduka. Lovrek upošljava Bartulovića koji ubacuje u sredinu, lopta prolazi Radmana i dolazi do usamljenog Munhoza, koji postiže pogodak za 1:0. Bio je to drugi pogodak Urugvajca Riječanima i još jedan dokaz da ga je Slišković nezasluženo držao po strani.

Slika 2 od 2.

U trenucima šoka zbog primljenog pogotka, Riječani su mogli primiti i drugi. Opet su u glavoj ulozi Kranjčar i Leko, potonji puca s dvadesetak metara, no pored gola. U 40. minuti nakon akcije Leke i Lovreka, Kranjčar dobiva loptu na udarac na vrhu šesnaesterca, no puca u blok. Hajduk je dominirao prvim dijelom, no nije znao pronaći put do gostujuće mreže.

Drugi dio otvara Linić bombom s više od 20 metara iz slobodnog udarca, koju Kale jedva odbija u korner. U 60. minuti prijeti i Katulić, a Bartulovićeva lopta u 64. minuti umjesto na glavi nekog od napadača, završava na gredi.

U 66. minuti Mitu je "okrenuo" trojicu igrača Hajduka i opasno pucao s dvadesetak metara, no nije bio precizan. Minutu kasnije Kranjčar vara čuvara i snažno puca u bliži kut, no Radman je uspio izboksati. 68. minuta donosi sjajno proigravanje Kranjčara za Munhoza, kojeg u zadnji tren blokira obrana Rijeke, kad je već izbio oči u oči s gostujućim vratarom. To je bila zadnja Hajdukova prijetnja, jer minutu kasnije Slišković vađenjem vrlo dobrog Munhoza predstavlja svoje viđenje taktike kojom je Hajduk trebao zadržati pobjedu u zadnjih 20 minuta.

No, umjesto toga, Rijeka je kaznila kalkulantnost Hajdukovog trenera i u 90. minuti nakon što je Čaval pobjegao teretnjaku Rukavini, a Novaković pogodio za 1:1, došla do vrijednog boda i ostavila se i dalje u borbi za titulu.