Hajduk zadimio Dinamo za "jesensku" titulu

Bernard Jurišić, Bojan Purić, Tomislav Pacak • nedjelja, 05.12.2004.

U subotu je igrano pet utakmica 18. kola Prve HNL. Sa stadiona doskorašnjeg lidera Intera, Osijek je odnio sva tri boda, Zagreb je kod kuće s lakoćom svladao Zadar, dok je Rijeka zauzela prvo mjesto uvjerljivim trijumfom protiv Varteksa. U današnjem derbiju Hajduk je pobijedio Dinamo s 1:0...

Jedina nedjeljna utakmica bila je ona Hajduka i Dinama na Poljudu. Pred krcatim tribinama odvijala su se dva posve različita poluvremena. U prvom Dinamo dominantniji, a Hajduk "nepostojeć", u drugom puno življi Splićani. Svoje je razdoblje bolje iskoristio Hajduk i spretnim pogotkom mladog Tomislava Bušića u 88. minuti osvojio tri boda i rezervirao zimovanje na čelu ljestvice. Zbog velike Torcidine bakljade je početkom drugog poluvremena napravljena duža stanka, pa je izvrsni sudac Svilokos odredio čak trinaest minuta dodatka!

Rijeka je s 3:0 razbila Varteks i na prvom mjestu ljestvice bila jedan dan do današnjeg susreta Hajduka i Dinama, potvrdivši da na Kantridi malo tko može doći do bodova. Konačni rezultat vjerojatno je nezaslužen za "krojače" jer su većim dijelom utakmice bili aktivnija momčad, s više posjeda lopte, no Rijeka je bila puno konkretnija i efikasnija.

Utakmica je usmjerena na dobar put za Rijeku već u ranoj fazi. U 2. minuti Erceg je nastavio sa svojim nizom pogodaka, da bi u 9. minuti Katulić već postavio 2:0. Konačnih 3:0 djelo je Linića u 76. minuti, nakon što je Novaković izigrao obranu Varteksa. Rijeka je tako preuzela vrh tablice i s nestrpljenjem čeka nedjeljni derbi između Hajduka i Dinama. Ukoliko Dinamo pobijedi u Splitu, Rijeka će ostati "jesenski prvak", u slučaju remija bez pogodaka, "titulu" će podijeliti Hajduk i Rijeka, a u svim drugim slučajevima, proljeće će na čelu dočekati Hajduk.

U Kranjčevićevoj je Zagreb bio iznimno napadački raspoložen. U mrežu Zadrana spakirali su četiri lopte, a čak šest puta zagrebački su napadači uzdrmavali okvir gola, pa je rezultat mogao biti znatno veći za "bijele". Poveli su preko veznjaka Senijada Ibričića (31.), izjednačio je Barnjak u 42. minuti, no Brkljača stiže dovesti Zagreb u novo vodstvo prije kraja prvog dijela. U petoj minuti nastavka Jurić je dobio drugi žuti karton, kao posljedica je tu bio i jedanaesterac za Zagreb kojega je hladnokrvno iskoristio Đalović (51.). U finišu susreta još i pogodak Bartolovića (79.) kao "točka na i" visoke pobjede Zagreba.

Donedavni lider Inter na domaćem je terenu pred 1.000 gledatelja nastavio niz blijedih igara. Gosti iz Osijeka posve su zasluženo osvojili tri boda. Domaći su poveli preko svog najpoznatijeg igrača Luke Modrića već u 10. minuti, no dvije minute potom poravnao je Tokić, a Slavonce u vodstvo dovodi sve bolji mladac Tadić u 25. minuti. Konačni rezultat postavio je još jedan "anonimac", Bubalo u 86. minuti.

U Čakovcu je Međimurje pretrpjelo još jedan poraz. Gosti iz Koprivnice sve su riješili već u 17. minuti pogotkom Marija Dodika, a do kraja se rezultat nije mijenjao.

Pula 1856 pobijedila je Kamen Ingrad s 1:0. Dugu i iscrpljujuću borbu zaključio je u 57. minuti Asim Šehić, kandidat za reprezentaciju BiH.